Πιάνοντας καταπληκτική απόδοση στο τρίτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ ξέφυγε οικοδόμησε διαφορά ασφαλείας από το Περιστέρι και τελικά έφτασε σε μια ευρείας έκτασης νίκη με 96-70, στο αθηναϊκό ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Τζόρνταν Θίοντορ, που είχε 22 πόντους (9/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα), 4 ασίστ και μόλις 1 λάθος σε 26 λεπτά. Πολύ καλή παρουσία και από τους Λαρεντζάκη (15π., 3 ασίστ), Σάκοτα (13π., 7 ριμπ.) και Ματσιούλις (13π., 7 ριμπ.). Ο Γάιος Σκορδίλης με 15 πόντους και οι πιτσιρικάδες Μουράτος και Καράμπελας πάλεψαν περισσότερο από τους ηττημένους.

Η Ένωση σημείωσε τη δέκατη νίκη σε 14 αγωνιστικές και έφτασε την ομάδα των δυτικών προαστίων στην τρίτη θέση, ενώ υπερκάλυψαν τη διαφορά των τριών πόντων από την ήττα του πρώτου γύρου, στο κλειστό της οδού Τζον Κένεντι.

Ουσιαστικά, το παιχνίδι κρίθηκε στο επιμέρους σκορ 27-12 που έτρεξαν οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να φτάσουν στο +20 (76-56) και να μην ξανακοιτάξουν πίσω τους. Το Περιστέρι υπέπεσε σε 18 λάθη, ενώ με τον Ράιαν Χάροου εκτός παρκέ δεν είχε το απαιτούμενο βάθος αλλά και την ποιότητα απέναντι σε έναν αντίπαλο όπως η ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα:
21-23, 49-44, 76-56, 96-70.

ΑΕΚ (Μπάνκι):
Λαρεντζάκης 15 (2), Ματσιούλις 13 (3), Χάντερ 12, Σαντ-Ρος 4, Θίοντορ 22 (1), Ξθόπουλος, Σάκοτα 13 (3), Γιαννόπουλος 6 (2), Τσαλμπούρης, Τζέιμς 4, Ρογκαβόπουλος, Γκρίφιν 7 (1)

Περιστέρι (Πεδουλάκης):
Βασιλόπουλος 6 (1), Γκρέι 12 (2), Αγραβάνης, Ντάνιελ 6, Κάλαχαν 3 (1), Μουράτος 6, Σκορδίλης 15, Φιλιππάκος, Μπεντίλ 4, Σίρκο 10 (1), Καράμπελας 8 (2)