Καλύτερο, στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, το Περιστέρι επικράτησε στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», της ΑΕΚ με 87-73, στην πρώτη μεταξύ τους μάχη για την πρώτη φάση των πλέι οφ της Basket League, και πήρε το προβάδισμα για την πρόκρισή του στο επόμενο στάδιο της post-season. Το δεύτερο ραντεβού για τις δύο ομάδες είναι στο κλειστό των Λιοσίων, την προσεχή Πέμπτη (27/4).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Μάρκους Ντένμον (29 πόντοι, οι 18 εκ των οποίων στο πρώτο δεκάλεπτο, 5 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο), το έργο του οποίου στήριξαν οι Σιλβέν Φρανσίσκο (15 πόντοι, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μίρο Μπίλαν (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ). Πάλεψαν για την ΑΕΚ οι Κένι Ουίλιαμς (17 πόντοι, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο), Δημήτρης Φλιώνης (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Με τους Λεμάρ, Μίτσελ να βρίσκουν στόχο, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 5-0 στο πρώτο λεπτό του παιχνιδιού. Προβάδισμα που… θύμωσε τον Ντένμον, ο οποίος πήρε το Περιστέρι από το… χέρι (18 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) και του έδωσε τα ηνία στο σκορ στο 5’ με 13-11. Ελάχιστα αργότερα, η Ενωση ισοφάρισε σε 13-13, ο Ντένμον, όμως, με τη βοήθεια του Κόουλμαν, «απάντησαν» με σερί 14-0 και έστειλαν τους γηπεδούχους στο 8’ στο +14 (27-13).

Η τριπλέτα Φλιώνη, Ουίλιαμς, Οριόλα μείωσε για την ΑΕΚ στο 10’ (27-20), στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, εντούτοις, το Περιστέρι ξέφυγε ξανά με +10 (30-20), διαφορά που εκτοξεύθηκε στο 16’ στο +19 (47-28).

Εχοντας κινητήριο μοχλό τον Φλιώνη, η ΑΕΚ δεν εγκατέλειψε τη μάχη. Με επιμέρους σκορ 13-2 μείωσε, δευτερόλεπτα πριν ολοκληρωθεί η δεύτερη περίοδος, στους 8 πόντους (49-41) και έκανε την ολική ανατροπή στο πεντάλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου με το… καυτό χέρι του Ουίλιαμς. Με τον Αμερικανό γκαρντ να «πυροβολεί» ποικιλοτρόπως (12 πόντοι), η Ένωση έγινε «αφεντικό» στο παρκέ στο 25’ με +3 (59-56).

Προβάδισμα που εξανέμισε το Περιστέρι στο επόμενο επτάλεπτο. Με τους Ντένμον, Χάμερ, Φρανσίσκο, Μωραΐτη να «εκτελούν», πήρε το προβάδισμα στο 32’ με +7 (70-63), με την ΑΕΚ να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει και «καθάρισε», ουσιαστικά, το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 51-41, 64-63, 87-73

Περιστέρι (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 11, Φρανσίσκο 15 (1), Ραντάνοφ 6, Ντένμον 29 (4), Κασελάκης 3 (1), Κόουλμαν 6, Μωραΐτης 11 (1), Πουλιανίτης, Χουγκάζ, Χάμερ 6.

ΑΕΚ (Ηλίας Καντζούρης): Λεμάρ 7 (1), Φλιώνης 17 (2), Γιάνκοβιτς 8, Μάιλς 4, Μίτσελ 4, Κόνιαρης, Ξανθόπουλος, Οριόλα 9 (1), Μάντσεν, Παπαδάκης 7 (1), Ουίλιαμς 17 (3).