Ήθελε, το πάλεψε αλλά ο ΠΑΟΚ στο τέλος έχασε στο PAOK Sports Arena, για τη 2η αγωνιστική στον 5ο όμιλο του Champions League, απέναντι στη Νίμπουρκ με 84-83. Αποτέλεσμα που διαμορφώθηκε στην εκπνοή, με τον Χάρντινγκ να σουτάρει χωρίς ισορροπία και να δίνει τη νίκη στους Τσέχους.

Ο «Δικέφαλος» «πληγώθηκε» στη διάρκεια του ματς με τον Τζος Κάρτερ. Ο Αμερικανός φόργουορντ σε μια «βουτιά» διεκδίκησης της μπάλας, τραυματίστηκε στη δεύτερη περίοδο στον δεξιό ώμο, με συνέπεια να αφήσει το παρκέ, να του τοποθετηθεί νάρθηκας και να μείνει, αναγκαστικά, απο εκείνο το σημείο και μετά, θεατής του αγώνα. Έχοντας θέση δίπλα στον πάγκο, θεατές του παιχνιδιού για τον ΠΑΟΚ ήταν οι επίσης τραυματίες, Ζερμέιν Λοβ, Γιώργος Καμπερίδης.

Η Νίμπουρκ ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, βγάζοντας «φωτιά» από τα 6.75 (15/30 τρίποντα), με τους Λούκας Πάλιζα (18π. με 5/5 τρίποντα), Τζέρικ Χάρντινγκ (22π., 4 ριμπ., 3 ασ.), Κόλμπεϊ Ρος (15π. με 3/5 τρίποντα, 6 ασ., 2 κλ.) να κάνουν συνολικά τη μεγαλύτερη ζημιά.

Με νταμπλ νταμπλ τελείωσε το ματς για τον ΠΑΟΚ ο Μάρβιν Τζόουνς (17π. 10 ριμπ.).

Μετά το τρίλεπτο, όταν και προηγήθηκε με 5-0, ο ΠΑΟΚ, όντας αναποτελεσματικός αμυντικά και επιθετικά, βρέθηκε να κυνηγά την Νίμπουρκ, η οποία είχε ενέργεια, ταχύτητα στο παιχνίδι της και αποτελεσματικότητα από τα 6.75 (7/15 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο), με βασικό εκφραστή της τον Πάλιζα (3/3). Συνέπεια αποτέλεσε οι Τσέχοι να πάρουν τα ηνία στο σκορ στο 5’ (5-6) και να προηγηθούν στο 11’ με +14 (11-25).

Η διαφορά για τη Νίμπουρκ συντηρήθηκε στο ίδιο περίπου επίπεδο ως τα μισά της δεύτερης περιόδου (27-38), όταν με επιμέρους 23-8, με κινητήριους μοχλούς τους Γιάνκοβιτς, Τζόουνς και τους ΝτιΛέο, Χριστοδούλου, Τολιόπουλο να βοηθούν, ο «Δικέφαλος» ανέτρεψε το εις βάρος του σκηνικό και έγινε αφεντικό στο παρκέ στο 25’ με 50-46.

Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με δικό τους σερί και ξέφυγαν εκ νέου με 10 πόντους (55-65), δευτερόλεπτα πριν λήξει η τρίτη περίοδος και με +11 στο 34’ (65-76), εκμεταλλευόμενοι άριστα τα λάθη του ΠΑΟΚ.

Οι Τσέχοι ήταν στο +11 και στο 37’ (70-81), οι «ασπρόμαυροι», όμως, δεν εγκατέλειψαν τη μάχη. Με πιεστική άμυνα που έδωσε ενέργεια και κλεψίματα οι μείωσαν στα 20’’ πριν το φινάλε στο μισό καλάθι (80-81) και προηγήθηκαν , 5’’ πριν το τέλος, με γκολ-φαουλ από τον Τζόουνς (83-82).

Με σουτ εκτός ισορροπίας στην εκπνοή του ματς ο Χάρντινγκ ευστόχησε και έδωσε τη νίκη στη Νίμπουρκ με 84-83.

Τα δεκάλεπτα: 11-21, 35-40, 58-65, 83-84

ΠΑΟΚ (Άρης Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 7 (1), Γκρίφιν 13 (1), Καμαριανός 5 (1), ΝτιΛέο 16 (4), Κάρτερ, Τζόουνς 17, Τολιόπουλος 9 (1), Γιάνκοβιτς 14, Ογκμπέιντε 2.

Νίμπουργκ (Αλεξάνταρ Σέκουλιτς): Ρος 15 (3), Ρίβερς 2, Βάνα 6 (2), Μπέντα 2, Χάρντινγκ 22 (1), Γκακ 1, Κόβαρ 7 (2), Πάλιζα 18 (5), Χρούμπαν 11 (2).