Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε την «διαβολοβδομάδα» της Ευρωλίγκας με δεύτερη ήττα, καθώς έχασε στη Βιτόρια με σκορ 93-72 από την Μπασκόνια, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής.

Οι «πράσινοι» του Γιώργου Βόβορα στο τελευταίο δεκάλεπτο… κατέρρευσαν και δεν κατάφεραν να διεκδικήσουν κάτι περισσότερο από την έκτη τους φετινή ήττα. Η Μπασκόνια από την πλευρά της έφτασε στο 4-4.

Από τον Παναθηναϊκό που παρουσιάστηκε πολύ κακός σε άμυνα και επίθεση ξεχώρισαν ο Παπαπέτρου με 17 πόντους και ο Παπαγιάννης με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τους νικητές οι Πίτερς και Βιλντόζα πέτυχαν από 19 πόντους, ενώ double double σημείωσαν ο Χένρι με 14 πόντους και 12 ασίστ και ο Τζεκίρι με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Για ακόμη μία φορά ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο παρκέ και ελέγχοντας τον ρυθμό, έγραψε στον φωτεινό πίνακα στο 3΄ το 2-10. Από εκεί και πέρα, τα διαδοχικά λάθη (5 στο πρώτο δεκάλεπτο), το μπλακ άουτ στην επίθεση (3 λεπτά χωρίς καλάθι) και οι αδυναμίες στην άμυνα, που επέτρεψαν στον Βιλντόζα να βρει ρυθμό από τα 6.75 (2/3 τρίποντα), βοήθησαν τη Μπασκόνια να προσπεράσει στο 6΄ με 11-10 (σερί 9-0). Ο Παναθηναϊκός μάζεψε τα κομμάτια του και αντέδρασε, αλλά το αντιαθλητικό του Μακ στον Χένρι, έδωσε την ευκαιρία στον Αμερικανό των Βάσκων να μειώσει σε 20-23 στο 10΄.

Το σερί 7-0 της Μπασκόνια με το… καλημέρα της δεύτερης περιόδου (27-23), δεν ανησύχησε τον Παναθηναϊκό, που ανέκτησε το προβάδισμα στο 14΄ (31-32), μετά από τρίποντο του Κασελάκη, που σηκώθηκε από τον πάγκο και έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση. Χαμένες βολές, λάθη και ασύνδετη άμυνα από πλευράς Παναθηναϊκού έδωσαν στους Βάσκους την ευκαιρία να απαντήσουν με επιμέρους σκορ 13-2 και να ξεφύγουν για πρώτη φορά με +10 (44-34 στο 19΄), πριν ο Παπαπέτρου ευστοχήσει σε buzzer breater τρίποντο και μαζέψει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό με τη λήξη του ημιχρόνου (46-39).

Στην τρίτη περίοδο τα αμυντικά αντανακλαστικά του Παναθηναϊκού λειτούργησαν, οι «πράσινοι» κυριάρχησαν στα επιθετικά ριμπάουντ και με την τριάδα Παπαγιάννης, Παπαπέτρου, Μήτογλου απάντησαν με επιμέρους σκορ 4-10 για το 50-49 στο 24΄. Ωστόσο, οι Βάσκοι έβγαλαν σωτήριους αιφνιδιασμούς, ο Βιλντόζα βρήκε και πάλι ρυθμό από τα 6.75 (2/2 τρίποντα) και στο 29΄ ξέφυγαν και πάλι με +10 (66-56), πριν ο Φόστερ μειώσει στο τέλος του δεκαλέπτου σε 66-58.

Στον… επίλογο του αγώνα η «βροχή» τριπόντων της Μπασκόνια (5/6 μέχρι το 35΄), δια χειρός Βιλντόνα (2), Πέτερς (2) και Γκιεντράιτις (1), έριξε στο καναβάτσο την ελληνική ομάδα, γράφοντας το 83-60, απέναντι στους «πράσινους» που έδειχναν να έχουν μείνει από δυνάμεις… Τυπικής διαδικασίας το υπόλοιπο της αναμέτρησης, με τον Παναθηναϊκό να έχει… συμβιβαστεί με την έκτη ήττα του στη Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72.

Μπασκόνια (Ντούσο Ιβάνοβιτς): Ραϊέστε, Βιλντόζα 19 (5), Τζέκιρι 10, Χένρι 14 (2), Σεντεκέρσκις 2, Ντιόπ 5, Φαλ, Πέτερς 19 (4), Ντράγκιτς 6, Γκεντράιτις 12 (2), Πολονάρα 6, Κούρουκς.

Παναθηναϊκός (Γιώργος Βόβορας): Μακ 2, Παπαγιάννης 11, Μποχωρίδης, Όγκαστ 2, Παπαπέτρου 16 (3), Κασελάκης 4 (1), Φόστερ 2, Νέντοβιτς 15 (3), Γουάιτ 8, Μήτογλου 2, Σαντ Ρος 9 (1).