Ο μοναδικός τίτλος που έλειπε από τη συλλογή του, προστέθηκε το βράδυ της Κυριακής (26/9) στην τροπαιοθήκη του Παναθηναϊκού, μετά τη νίκη του στον τελικό του Σούπερ Καπ, που φιλοξενήθηκε στο κλειστό «Δ. Τόφαλος».

Οι πρωταθλητές Ελλάδας επικράτησαν με 92-83 του περσινού κατόχου του τίτλου, Προμηθέα Πατρών, έχοντας κορυφαίο τον Ιωάννη Παπαπέτρου (20π.).

Αξίζει να σημειωθεί ότι είναι η 27η διαδοχική αγωνιστική περίοδος που οι «πράσινοι» κατακτούν τουλάχιστον έναν τίτλο, κάτι που αποτελεί ρεκόρ. MVP αναδείχθηκε ο Παπαγιάννης.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός βασίστηκε στις επιθετικές εμπνεύσεις του Νέντοβιτς, εκτοξεύοντας γρήγορα τη διαφορά στο +10 (33-23 στο 12΄), έχοντας ολοκληρώσει ένα σερί 16-0, το οποίο είχε αρχίσει από την πρώτη περίοδο.

Οι Αχαιοί προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά οι «πράσινοι» βρήκαν λύσεις από μέση και μακρινή απόσταση, διατηρώντας τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου (53-39).

Με διάρκεια σε άμυνα και επίθεση στην τρίτη περίοδο, ο Παναθηναϊκός δεν απειλήθηκε και μπήκε στον… επίλογο του αγώνα στο +13 (76-63). Κι ενώ άπαντες περίμεναν μία εύκολη βραδιά για την ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη οι Πατρινοί δεν τα παράτησαν.

Με τον Γιαννόπουλο να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75, ο Προμηθέας μείωσε σε 82-77 στο 37΄, αλλά ο Παπαγιάννης και η ψυχραιμία των «πράσινων» από τη γραμμή των ελευθέρων βολών επανέφεραν την τάξη στο ματς, με το «τριφύλλι» να φτάνει άνετα στην κατάκτηση του πρώτου τίτλου της σεζόν 2021-22.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 53-39, 76-63, 92-83

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Πέρι 4, Παπαπέτρου 20 (6/9 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιτ 15 (11/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Φλόιντ 4 (2/2 σουτ), Σαντ-Ρος 8 (4/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μέικον 10 (1/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 14 (7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Καββαδάς 2, Κασελάκης 8 (2), Νέντοβιτς 7, Ματζούκας.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Κασιμίρο): Ρέι 10 (2), Γκάντι 10 (3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χαντ 7 (4 ριμπάουντ), Ρογκαβόπουλος 13, Μάιλς 18 (3), Σβαρτζ 5, Γκραντ 4, Αγραβάνης 4, Γκίκας 1, Γιαννόπουλος 11 (3)