Ο ανταγωνιστικός Παναθηναϊκός των 30 πρώτων λεπτών «κατέρρευσε» στον… επίλογο του αγώνα στο Πριγκιπάτο, όπου και υπέστη την έκτη διαδοχική ήττα του και 19η στο σύνολο στην εφετινή Euroleague. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 84-70 από τη Μονακό, για την 27η αγωνιστική της κορυφαίας ευρωπαϊκής διασυλλογικής διοργάνωσης, με τους Μονεγάσκους να «πατούν» τετράδα και να κάνουν με ρεκόρ 17-10 όνειρα πλεονεκτήματος έδρας στα πλέι οφ.

Παρά τις αδυναμίες που παρουσίασε στα επιθετικά ριμπάουντ, στην περιφερειακή άμυνα και στα λάθη (18), ο Παναθηναϊκός έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι «πράσινοι» έδειξαν σημάδια αμυντικής και επιθετικής αποσύνθεσης στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την Μονακό να τρέχει ένα επιμέρους σκορ 15-2 και στο 37΄ να εκτοξεύει τη διαφορά σε μη αναστρέψιμα επίπεδα (+20, 79-59).

Πρωταγωνιστές των νικητών οι Άλφα Ντιαλό και Τζόρνταν Λόιντ, οι οποίοι σημείωσαν από 18 πόντους, ευστοχώντας μαζί σε 8/13 τρίποντα! Από τον Παναθηναϊκό ξεχώρισε ο Ματέους Πονίτκα με 11 πόντους.

Η Μονακό εξαργύρωσε με το… καλησπέρα την κυριαρχία της στο επιθετικό ριμπάουντ και με τον Ντιαλό να δίνει λύσεις από την περιφέρεια, εξασφάλισε από το πρώτο τζάμπολ ένα μικρό προβάδισμα στο σκορ, το οποίο κράτησε μέχρι το 10΄ (21-17), απέναντι σε έναν Παναθηναϊκό που ακολουθούσε σε απόσταση αναπνοής, βασιζόμενος στα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας του. Στη δεύτερη περίοδο, οι «πράσινοι» παρουσίασαν περισσότερα κενά σε περιφέρεια και ρακέτα, τη στιγμή που η άμυνα υπολειτουργούσε, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να ξεφύγουν στο 16΄ με +10 (35-25). Ωστόσο, το «τριφύλλι» βρήκε την κατάλληλη στιγμή διαδοχικά σουτ από τα 6,75, με αποτέλεσμα να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο -6 (42-36).

Με τον Μπέικον να βρίσκει επιτέλους ρυθμό στην επίθεση, μετά το απογοητευτικό του πρώτο ημίχρονο (0/3 σουτ), ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και στο 28΄ ισοφάρισε σε 51-51. Η απάντηση των Μονεγάσκων, όμως, ήρθε από τον Τζέιμς με τον πρώην άσο του «τριφυλλιού» να δίνει την ώθηση στη Μονακό μέχρι το 30΄ (64-57). Στον… επίλογο του αγώνα, πάντως, οι δυνάμεις εγκατέλειψαν τους «πράσινους», οι οποίοι δέχθηκαν ένα καταδικαστικό επιμέρους σκορ 15-2, απόρροια της ασυνεννοησίας σε άμυνα και επίθεση, βλέποντας τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν με 20 πόντους (79-59 στο 37΄) και να μην κοιτούν πίσω…

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-36, 64-57, 84-70.

Μονακό (Σάσα Ομπράντοβιτς): Μπράουν 6, Οκόμπο 12 (2), Μονέκε 3, Λόιντ 18 (4), Μπλόσομγκεϊμ, Ντιάλο 18 (4), Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά 4, Στραζέλ, Χολ 5, Τζέιμς 11 (1).

Παναθηναϊκός (Χρήστος Σερέλης): Π. Καλαϊτζάκης 4 (1), Λι 9 (1), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης, Γουίλιαμς 8 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 5 (1), Τόμας 9 (2), Σαμοντούροβ 4, Μπέικον 10 (2), Πονίτκα 11 (1), Γκριγκόνις 6 (2), Μαντζούκας.