Ο Παναθηναϊκός «καρδιοχτύπησε» στο Αγρίνιο, αλλά η ψυχραιμία των Ιωάννη Παπαπέτρου, Γιώργου Παπαγιάννη και οι άμυνες του τελευταίου δίλεπτου διεύρυναν σε 6-0 το αήττητό του στη Basket League. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 73-66 του Μεσολογγίου, για την 8η αγωνιστική της Basket League, πανηγυρίζοντας το δεύτερο εφετινό «διπλό», πριν τη δύσκολη «μάχη» της Τρίτης (22/12) με τη Μακάμπι στο Τελ Αβίβ για τη Euroleague. Στον αντίποδα, οι γηπεδούχοι, οι οποίοι άγγιξαν μία σπουδαία ανατροπή, είδαν το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 3-5.

Παρά τις απουσίες του (Όγκαστ, Μακ, Γουάιτ, Νέντοβιτς), ο Παναθηναϊκός ήλεγξε από τα πρώτα λεπτά το ρυθμό του αγώνα και έδειχνε μέχρι το 30΄ ότι θα έπαιρνε μία επαγγελματική νίκη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης στην τέταρτη περίοδο, σημειώνοντας την ανατροπή, η οποία τους επέτρεψε να κάνουν όνειρα για μία τεράστια νίκη.

Με τον Χατζηνικόλα να ολοκληρώνει ένα επιμέρους σκορ 15-6, το Μεσολόγγι προσπέρασε στο 35΄ με 62-61. Το τρίποντο του Μποχωρίδη επανέφερε την τάξη στο «πράσινο στρατόπεδο» (62-64), αλλά ο Φέργκιουσον έφερε και πάλι το ματς «στα ίσα» από τη γραμμή των βολών (64-64). Πέντε σερί πόντοι, όμως, του Παπαπέτρου (1 τρίποντο) και 3 καλές άμυνες βοήθησαν τον Παναθηναϊκό να γράψει το 64-69 στο 38΄, με τον Παπαγιάννη να «σφραγίζει» το «διπλό» στο επόμενο λεπτό…

Κορυφαίος των νικητών με 19 πόντους ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Γιώργος Παπαγιάννης (12π.), Λευτέρης Μποχωρίδης (11π.). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Τζαζμάρ Φέργκιουσον με 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-37, 47-55, 66-73

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Φέργκιουσον 17 (2), Χατζηνικόλας 10 (2), Γράβας 8 (2), Αμάρντι 4, Μπράουν 14, Λόρενς, Λάνγκφορντ 9 (1), Ναούμης, Μοτσενίγος 4.

Παναθηναϊκός (Βόβορας): Μποχωρίδης 11 (3), Βουγιούκας 2, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 6, Μήτογλου 8, Παπαγιάννης 12, Παπαπέτρου 19 (3), Δίπλαρος, Κασελάκης 5, Μπέντιλ 6 (1), Σαντ-Ρος 4.