Ο Ολυμπιακός κατάφερε να πανηγυρίσει μία πολύ σημαντική νίκη στη Μόσχα, επικρατώντας της Χίμκι με σκορ 105-88. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας πανηγύρισαν την 8η νίκη τους και έμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της οκτάδας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της επίθεσης των Πειραιωτών, που έδωσαν ρεσιτάλ από τα 6.75 (16/29 τρίποντα), ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα με 23 πόντους (3/5 δίποντα, 5/7 τρίποντα, 4/4 βολές), ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ σταμάτησε στους 19. O Οκτάβιους Έλις είχε συγκομιδή 15 πόντους και 8 ριμπάουντ και ο Ααρόν Χάρισον προσέφερε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ στη στατιστική. Η Χίμκι είχε καταφέρει να προσπεράσει και με +8 (43-35), αλλά όταν ο Ολυμπιακός σταμάτησε τους Αλεξέι Σβεντ (22π.) και Ιγκόρ Βιάλτσεφ (17π. με 5/6 τρίποντα)… όλα έγιναν εύκολα. Η ρωσική ομάδα υπέστη μία 9η διαδοχική ήττα και παραμένει ουραγός με ρεκόρ 2-15.

Το ματς ξεκίνησε με τις δύο ομάδες ιδιαίτερα άστοχες και τον Ολυμπιακό να μένει χωρίς εύστοχο δίποντο για παραπάνω από μισή περίοδο. Πάντως οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τρόπο να προηγηθούν, καθώς μετά τις δύο βολές του Έλις, σκόραραν τρία τρίποντα με δύο εύστοχα από τον Πρίντεζη και ακόμα ένα από τον Σλούκα (11-6). Η Χίμκι εκμεταλλεύτηκε την κακή άμυνα του Ολυμπιακού και βρήκε τον τρόπο να ισοφαρίσει σε 19-19, όμως η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Πειραιώτες να προηγούνται 26-23, χάρη στα τρίποντα του Σλούκα, αλλά και τις προσπάθειες του Μάρτιν.

Το δεύτερο δεκάλεπτο εξελίχθηκε σε ένα κρεσέντο πετυχημένων τριπόντων από τη Χίμκι που έτρεξε σερί 9/10 με πρωταγωνιστές τον Βιάλτσεφ και τον Σβεντ. Παράλληλα, ο Μπούκερ σκόραρε για το 43-38 με τον Ολυμπιακό να μην καταφέρνει να περιορίσει την επιθετική δεινότητα των Ρώσων. Πάντως, οι Πειραιώτες απάντησαν με το ίδιο νόμισμα. Με τρίποντα από τους Βεζένκοφ, Χαραλαμπόπουλο και Σπανούλη ισοφάρισαν σε 48-48, ενώ το νέο τρίποντο από τον Βεζένκοφ έδωσε προβάδισμα στον Ολυμπιακό (51-48). Με καλάθι από τον Μίκι ολοκληρώθηκε το πρώτο μισό με την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα να προηγείται 51-50.

Με επιμέρους σκορ 14-27 στην 3η περίοδο, ο Ολυμπιακός έθεσε τις βάσεις για την 8η νίκη του στη διοργάνωση. Έδειξε τις διαθέσεις με το… καλημέρα στο β΄ μέρος, αφού οι Τσαρλς Τζένκινς και Σλούκας πέτυχαν διαδοχικά τρίποντα, 52-57. Ο Αλεξέι Σβεντ το είχε πάρει προσωπικά και φτάνοντας τους 20 πόντους, κράτησε «ζωντανή» την ομάδα του, 58-61. Θα ήταν όμως η τελευταία φορά που ο Ολυμπιακός ένιωσε καυτή την ανάσα της Χίμκι! Τόσο ο Έλις, όσο και ο Μάρτιν έκαναν εξαιρετική δουλειά στη ρακέτα, με τους Ρώσους να υποχρεώνονται να σταματούν με φάουλ τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού είχαν συνδεθεί με το καλάθι και μέχρι το 30ο λεπτό, χάρη στα τρίποντα των Σλούκα και Χάρισον, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ξεφύγει με +14, 64-78.

Με την επιστροφή των δύο πεντάδων στο παρκέ, ο Σλούκας ευστόχησε σε 5ο προσωπικό τρίποντο (5-5) και εκτίναξε την τιμή της διαφοράς στο +17, 64-81! Κι όταν ο Βεζένκοφ, έξω από τα 6.75 «έγραψε» το 70-84, ο Ολυμπιακός είχε ευστοχήσει σε 16 τρίποντα! Πλέον, ο Ολυμπιακός κυνηγούσε την κατοστάρα, κάτι που πέτυχε με δίποντο ο Οκτάβιους Έλις (84-100), 1.29’’ πριν τη λήξη. O ίδιος διαμόρφωσε και το τελικό 88-105.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 50-51, 64-78, 88-105.

Χίμκι (Ρίμας Κουρτινάιτις): Σβεντ 22 (3), ΜακΚόλουμ 6, Ζάιτσεφ 4, Βιάλτσεφ 17 (5), Μόνια 6 (2), Γιόβιτς 3 (1), Μπούκερ 10, Μπέρτανς 3 (1), Μίκι 17 (1).

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χάρισον 12 (3), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Σπανούλης 9 (1), Σλούκας 25 (5), Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 19 (3), Πρίντεζης 6 (2), Τζένκινς 3 (1), Έλις 15, ΜακΚίσικ 2.