Με την ήττα του Παναθηναϊκού στο Τελ Αβίβ ξεκίνησε η 15η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Ο Ολυμπιακός δοκιμάζεται στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα.

Στα ματς της Πέμπτης η ουραγός Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, έδωσε συνέχεια στην… κατρακύλα της Φενερμπαχτσέ στην Κωνσταντινούπολη, τη στιγμή που η Αρμάνι Μιλάνο επέστρεψε στις νίκες και η Ρεάλ Μαδρίτης συνέτριψε εκτός έδρας την Μπασκόνια στον ισπανικό «εμφύλιο» της 15ης αγωνιστικής.

Στην Πόλη, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολη υποχρέωσε τη Φενέρ στην τρίτη διαδοχική ήττα της και δέκατη στο σύνολο ενώπιον του κοινού της! Οι Ρώσοι επικράτησαν με 84-81 της ομάδας του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, με τον Αντριού Αλμπισί να «σκοτώνει» τους γηπεδούχους από τα 6.75 στα 3΄΄ για τη λήξη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ, καθώς ο Κώστας Σλούκας αστόχησε στο τρίποντο της ισοφάρισης.

Κορυφαίος των νικητών ο Ματέους Πονίτκα με 16 πόντους, ενώ από τη Φενέρ, ξεχώρισε ο Τζόφρι Λοβέρν με 18. Ο Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς κράτησε στο παρκέ τον Κώστα Σλούκα για 30 λεπτά, με τον Έλληνα γκαρντ να τελειώνει τον αγώνα με 13 πόντους και 6 ασίστ.

Στο Μιλάνο, η Αρμάνι έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί των πέντε ηττών, επικρατώντας με 78-71 της Βαλένθια και βελτιώνοντας σε 8-7 το ρεκόρ της, με το οποίο διατηρήθηκε στην οκτάδα. Στον αντίποδα, οι Ισπανοί «γεύθηκαν» και πάλι την ήττα μετά από δύο σερί νίκες, με το ρεκόρ τους να υποχωρεί σε 6-9.

Πρωταγωνιστής των νικητών ο Κάλεμπ Ταρζούσκι, με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (13) και ριμπάουντ (10).

Τέλος, στη χώρα των Βάσκων, η Ρεάλ Μαδρίτης… καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο (29-45), απέναντι στην Μπασκόνια, αξιοποιώντας τον επιθετικό πλουραλισμό, την ευστοχία από τα 6.75 (10 τρίποντα) και την κυριαρχία στα ριμπάουντ (42 έναντι 35). Η «Βασίλισσα της Ευρώπης» επικράτησε με 77-57 και συνεχίζει να ξεχωρίζει στην κορυφή της κατάταξης (σ.σ. 2η με ρεκόρ 12-3), διευρύνοντας το αήττητο σερί της στις 10 νίκες. Στον αντίποδα, οι Βάσκοι υποχώρησαν σε 6-9.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Τζόρνταν Μίκι με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.