O Oλυμπιακός μπορεί να δυσκολεύτηκε απέναντι στη Νίζνι, ωστόσο στα τελευταια λεπτά του αγώνα ανέβασε στροφές και πήρε το ροζ φύλλο από τη Ρωσία με 91-82 σκορ, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του TOP 16 της Euroleague.

Πρώτος σκόρερ των Πειραιωτών, που έκαναν ακόμη ένα βήμα για την εξασφάλιση του πλεονεκτήματος της έδρας ενόψει των πλέι οφ, παραμενοντας παράλληλα στην πρώτη θέση του ομίλου, ήταν ο Γιώργος Πρίντεζης με 20 πόντους.

Πάντως για να λυγίσει η πλάστιγγα του ματς υπέρ των ερυθρόλευκων καθοριστικό ρόλο έπαιξε και πάλι ο Βασίλης Σπανούλης.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού σημείωσε 11 πόντους στα τελευταία 3,5 λεπτά (2 τρίποντα), μοίρασε 1 ασίστ και είχε 1 καθοριστικό κλέψιμο οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στη νίκη.

Από τους Ρώσους, που είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ξεχώρισε ο Παρακούσκι με νταμπλ νταμπλ σε πόντους (25) και ριμπάουντ (11).

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 42-41, 66-63, 82-91

Νίζνι Νόβγκοροντ (Μπαγκάτσκις):
Μπαμπούριν, Παραχούσκι 25 (11 ριμπ.), Αντόνοφ 13 (3), Πατσάτσια 1, Χβοστόφ 5 (1), Κίνσεϊ 11 (1), Ρότσεστι 18 (3), Κριβοσέεφ, Τόμπκινς 9 (1 τρίπ., 9 ριμπ.), Γκολόβιν.