Μετά την βαριά ήττα στη Βιτόρια, ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο. Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 94-64 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ σε παιχνίδι για την 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πανηγύρισαν την 13η νίκη τους στη φετινή regular season. O Γιώργος Πρίντεζης έγινε ο πρώτος παίκτης του συλλόγου σε συμμετοχές στη διοργάνωση (215), καθώς ξεπέρασε κατά μία τον Μίλαν Τόμιτς.

Πρώτος σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν ο Σπανούλης με 13 και 7 ασίστ, ενώ MVP αναδείχθηκε ο Μιλουτίνοφ με 12. Παράλληλα, 12 σημείωσε ο ΜακΛιν, ο οποίος στην αρχή της δεύτερης περιόδου αποχώρησε με σφίξιμο στη μέση και πλέον θα κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει το ματς της Πέμπτης (18/1) με αντίπαλο την Χίμκι στη Μόσχα. Διψήφιο αριθμό πόντων σημείωσε και ο Παπαπέτρου, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 11.

Η ομάδα του Νέβεν Σπάχια, που υπέστη την 9η ήττα της είχε κορυφαίο τον Πιερ Τζάκσον με 13 πόντους.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μακάμπι προηγήθηκε 5-2 με τους Ρολ και Τόμας να σκοράρουν και στη συνέχεια 7-4 με τον Παραχούσκι, όμως ο Ολυμπιακός πέρασε τη μπάλα στη ρακέτα και ανέλαβε τον έλεγχο του αγώνα. Με σημεία αναφοράς τους Μιλουτίνοφ και ΜακΛιν οι «ερυθρόλευκοι» ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με 24 πόντους, ενώ περιόρισαν την Μακάμπι στους 16, αποκτώντας μία ικανοποιητική διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει το αντίπαλο καλάθι με ευκολία με αποτέλεσμα να ξεπεράσει στο πρώτο μισό του αγώνα τους 50 πόντους. Οι ΜακΛιν και Παπαπέτρου πέτυχαν το 28-16, ενώ η Μακάμπι αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Τζάκσον μείωσε στους 6 (30-24). Ακολούθησαν τρεις βολές του Στρέλνιεκς και καλάθια του Μιλουτίνοφ, ενώ Σπανούλης, Παπανικολάου, Πρίντεζης και Παπαπέτρου διαμόρφωσαν το 53-40, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να εκτοξεύσει τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να μπει στον επίλογο, όντας το απόλυτο φαβορί για τη νίκη. Παπανικολάου, Μάντζαρης, Σπανούλης και Μιλουτίνοφ προσέφεραν σκορ, ενώ με καλάθι του Τόμπσον το προβάδισμα του Ολυμπιακού έφτασε στο +20 (66-46). Με σωστή διαχείριση και χωρίς τον ΜακΛιν που αποχώρησε με τραυματισμό στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ έφτασε στο 70-51 στο 30’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός έκανε συντήρηση με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να δίνει χρόνο σε όλους τους παίκτες. Οι Πειραιώτες έφτασαν ακόμα και στο +34 (90-56), στο 37’, ενώ το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με το τελικό 94-64.