Από το… μηδέν θα αρχίσει η σειρά των τελικών στην Α1 μπάσκετ των γυναικών… Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος» με 61-53, στον δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος, και ισοφάρισε σε 2-2, φέρνοντας τη σειρά στην απόλυτη ισορροπία.

Το Game 3 είναι προγραμματισμένο για την προσεχή Τετάρτη (11/5, 17:00) στο ΣΕΦ.

Υπενθυμίζεται ότι πρωταθλήτρια αναδεικνύεται η ομάδα που θα σημειώσει τέσσερις νίκες, ενώ οι «ερυθρόλευκες» έχουν μεταφέρει τις δύο νίκες επί των «πρασίνων» από την κανονική περίοδο.

Πρώτη σκόρερ του Παναθηναϊκού αναδείχθηκε η Ριντ με 23 πόντους, ενώ η Φιτζέραλντ πρόσθεσε 19. Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Πλουφ με 13 πόντους και Βίτολα με 10.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα και κατάφεραν με τρίποντο της Χολμς να προηγηθούν 17-10 στο 9΄, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 10-0 προσπέρασε με 20-17. Το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 31-31, ενώ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη Λύμουρα να ευστοχεί σε τρίποντο λίγο πριν τη λήξη του και να δίνει προβάδισμα τεσσάρων πόντων στον Παναθηναϊκό (46-42). Και στην τέταρτη περίοδο οι δύο αντίπαλοι ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο στα τελευταία τέσσερα λεπτά ο Παναθηναϊκός στηρίχθηκε στην καλή άμυνά του και με επιμέρους σκορ 13-3 ανέτρεψε το εις βάρος του 50-48 σε 61-53 και πανηγύρισε τη νίκη, με την οποία ισοφάρισε τη σειρά σε 2-2.

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 31-31, 46-42, 61-53.

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Ριντ 23, Φιτζέραλντ 19, Ζιάκα 4, Σταμάτη, Λύμουρα 8 (2), Μπουντούρη, Χολμς 7 (1), Χατζηνικολάου.

Ολυμπιακός (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πλουφ 13, Σταμολάμπρου 7 (1), Σταμάτη 6, Αλεξανδρή 3 (1), Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Νικολοπούλου 8, Διέλα, Βίτολα 10, Χάμπλιν 6.