Ο Ολυμπιακός έκανε υπερπροσπάθεια απέναντι στην Μπαρτσελόνα, αλλά τελικά ηττήθηκε με 79-78 στην παράταση. Ο προπονητής των «ερυθρόλευκων» Γιώργος Μπαρτζώκας δήλωσε ότι η ομάδα του άξιζε να φύγει με τη νίκη από το «Παλάου Μπλαουγκράνα».

«Ήταν ένα πολύ κλειστό ματς κι εμείς ήμασταν πολύ άτυχοι. Στο τέλος της κανονικής διάρκειας και στην παράταση σκόραραν μόνο με βολές. Δεν είχαμε τον έλεγχο των ριμπάουντ, όμως πρέπει να συγχαρώ τους παίκτες μου. Έκαναν μια τρομερή προσπάθεια για 45 λεπτά.

Κατά τη γνώμη μου, αξίζαμε τη νίκη. Χάσαμε την πολύ κρίσιμη επίθεση και ο Οριόλα μας πλήγωσε. Μπορούσαμε να έχουμε 1-2 ακόμη ριμπάουντ για να κερδίσουμε τον αγώνα. Παίξαμε με καρδιά και με πάθος, απέναντι σε μια ομάδα σαν την Μπαρτσελόνα. Έχουμε τώρα έναν άλλο αγώνα, αυτόν με την Ζάλγκιρις, οπότε θα πρέπει να προχωρήσουμε».