Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με έναν πόντο, 79-78, στην παράταση από την Μπαρτσελόνα, σε έναν αγώνα… χαμένη ευκαιρία για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Ο Κώστας Σλούκας έχασε το τελευταίο σουτ τόσο στην κανονική περίοδο (67-67), όσο και στο έξτρα πεντάλεπτο, με αποτέλεσμα να μείνει «όνειρο» το τρία στα τρία στη Euroleague φέτος, αλλά και επί ισπανικών ομάδων, μετά τις νίκες του επί των Μπασκόνια και Ρεάλ Μαδρίτης.

Ο Νίκολα Μίροτιτς με 22 πόντους και 6 ριμπάουτ ήταν ο ηγέτης των «μπλαουγκράνα», που από το -7, προσπέρασαν στο 3ο δεκάλεπτο, αλλά ένιωθαν «καυτή» την ανάσα των «ερυθρόλευκων» μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Η ομάδα του Πειραιά είχε τα ψυχικά αποθέματα να επιστρέφει κάθε φορά, με τον Φαν να τελειώνει το ματς με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ. Οι Ντόρσεϊ και Βεζένκοφ είχαν από 12 πόντους, 10 ο ΜακΚίσικ, ενώ ο Σλούκας αν και ήταν πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού αποδείχτηκε δύο φορές… μοιραίος.

Χωρίς τον Άλεξ Αμπρίνες και τον Σερτάτς Σανλί αγωνίστηκε η Μπαρτσελόνα, η οποία μετρά τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες στη Euroleague φέτος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δίνουν έμφαση στην άμυνα, με τον Ολυμπιακό ωστόσο να χάνει αρκετά αμυντικά ριμπάουντ και την Μπαρτσελόνα να υποπίπτει σε πολλά λάθη και να είναι άστοχη. Με τους Βεζένκοφ και Φαλ οι Πειραιώτες προηγήθηκαν και οι Καταλανοί απάντησαν στον αιφνιδιασμό με τους Καλάθη και Χίγκινς. Το τρίποντο-φάουλ του Ντόρσεϊ και το τρίποντο του Σλούκα έφεραν τον Ολυμπιακό στο +7 (13-6). Φαλ και Σλούκας διατήρησαν το +7 (17-10) που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου.

Με τους Ντόρσεϊ και ΜακΚίσικ να σκοράρουν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 8 (20-12), ωστόσο στη συνέχεια κόλλησε επιθετικά με αποτέλεσμα οι Καταλανοί να μειώσουν στο καλάθι με τους Ντέιβις και Κούριτς. Ο Λιβιο Ζαν Σαρλ έδωσε λύσεις, ενώ ακολούθησε ο Ουόκαπ που έφερε το σκορ στο 27-21 υπέρ των Πειραιωτών. Η «βόμβα» του Βεζένκοφ έφερε εκ νέου την ομάδα του Μπαρτζώκα στο +7 (32-25) και το πρώτο μισό του αγώνα ολοκληρώθηκε με τις βολές του Λαπροβίτολα (32-27).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Μπαρτσελόνα να σκοράρει τα πρώτα της δύο τρίποντα μετά από 12 άστοχες προσπάθειες και με επί μέρους σκορ 14-2 οι Καταλανοί γύρισαν το ματς και προσπέρασαν με σκορ 41-34. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει και να μειώσει στο καλάθι με τους Ντόρσεϊ, Σλούκα και Φαλ να σκοράρουν και να κρατούν την ομάδα τους στο παιχνίδι, ωστόσο ο επίλογος του δεκαλέπτου ανήκε στην Μπαρτσελόνα. Τα τρίποντα από τους Χίγκινς και Λαπροβίτολα διαμόρφωσαν το 55-47 και έφεραν τους «ερυθρόλευκους» στο -8.

Η Μπαρτσελόνα των 0/12 τριπόντων στο ά μέρος, συνέχιζε να «βομβαρδίζει» με τρίποντα τον Ολυμπιακό και στην 4η περίοδο. Ο Πιερ Οριόλα, έξω από τα 6.75 έκανε το 58-49, όμως ένα τρίποντο του Λαρεντζάκη, ένα δίποντο του Βεζένκοφ και 2/2 βολές του Χασάν Μάρτιν που είχε αγωνιστεί μόλις 6 λεπτά στα τρία πρώτα δεκάλεπτα έφεραν τους «ερυθρόλευκους» σε απόσταση αναπνοής, 58-56.

Ο Ολυμπιακός που είχε μόλις 1 κλέψιμο έναντι 9 της Μπάρτσα όταν ξεκίνησε η 4η περίοδος, έκανε δύο κλεψίματα σε δύο φάσεις αμέσως μετά, αλλά ο ΜακΚίσικ ήταν άστοχος για τρεις, άστοχος και σε λέι απ στην επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού. O Λαρεντζάκης υπέπεσε σε φάουλ στον Καλάθη, αυτός αστόχησε και στις δύο βολές, αλλά ο διαιτητής υπέδειξε επανάληψη στην τελευταία, για το 59-56. Με 2/2 βολές, ο Σλούκας μείωσε σε 59-58, ο Μπράντον Ντέιβις κάρφωσε για το 61-58 και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ισοφάρισε, 61-61, έξω από τα 6.75, με εναπομείναντα χρόνο 2:30΄΄. Μπαρτσελόνα και Ολυμπιακός παρέμειναν ισόπαλοι, 63-63, από καλάθι του Μίροτιτς και βολές του ΜακΚίσικ.

Ο Βεζένκοφ έκανε φάουλ στον Μίροτιτς, για το 65-63 των Καταλανών, 1:47΄΄ πριν τη λήξη. Την πιο κρίσιμη στιγμή, οι Σλούκας και Βεζένκοφ φώναξαν παρόντες και ο Ολυμπιακός προσπέρασε 65-67, 1:13 για το τέλος. Μετά την αστοχία του Χίγκινς, άστοχος σε τρίποντο αποδείχτηκε και ο Λαρεντζάκης, για να ισοφαρίσει σε 67-67 ο Κούριτς παίρνοντας το 4ο φάουλ του Χασάν Μάρτιν. Όμως στην τελευταία επίθεση, ο Σλούκας αντί να πασάρει στον Μάρτιν που… περίμενε στη ρακέτα, αποφάσισε να διεισδύσει για να στεφθεί από αποτυχία η επιλογή του. Ο νικητής θα κρινόταν στην παράταση.

Με Φαλ στο «5» ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά έκανε κακές επιλογές, χωρίς επιτυχία στην τελική προσπάθεια. Η Μπαρτσελόνα προσπέρασε με +5, 75-70, αφού ο Μίροτιτς σημείωσε διαδοχικούς πόντους. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε για πολλοστή φορά, 75-74, με λέι απ του ΜακΚίσικ και 2/2 βολές από τον Σλούκα. Ο Μίροτιτς έφτασε τους 22 πόντους με δύο βολές από φάουλ του ΜακΚίσικ, 77-74, με 1:11΄΄ να απομένουν. Ο Ντόρσεϊ θα πετύχαινε 4/4 βολές αμέσως μετά για το 77-78 και με τον Βεζένκοφ να μαζεύει το πιο κρίσιμο έως τότε αμυντικό ριμπάουντ. Ο Φαλ, όμως έκανε φάουλ στον Οριόλα στα 7΄΄, 79-78, με το Σλούκα να παίρνει πάνω του την τελευταία επίθεση, αλλά να αστοχεί… Ο Ολυμπιακός δεν πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και η Μπαρτσελόνα παρέμεινε αήττητη στις τρεις πρώτες αγωνιστικές.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 27-32, 55-47, 67-67, 79-78 (παράταση).

Μπαρτσελόνα (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 10, Μαρτίνεθ, Σμιτς, Χέιζ-Ντέιβις 2, Οριόλα 7 (1), Λαπροβίτολα 7 (1), Χίγκινς 11 (1), Κούριτς 9 (1), Γιοκουμπάιτις 2, Μίροτιτς 22 (1), Καλάθης 9.

Ολυμπιακός (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ουόκαπ 6, Ντόρσεϊ 12 (2), Λαρεντζάκης 6 (2), Φαλ 11, Σλούκας 14 (1), Μάρτιν 2, Βεζένκοφ 12 (1), Πρίντεζης, Παπανικολάου, Ζαν-Σαρλ 5, ΜακΚίσικ 10.