Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι που κρίθηκε στο τελευταίο σουτ ο Ολυμπιακός επικράτησε 105-103 της Μπάγερν Μονάχου και παρέμεινε αήττητος τη φετινή περίοδο. Οι «ερυθρόλευκοι» κάλυψαν τις απουσίες των Μπέγκιτς, Πρίντεζη και Σίμονς, ενώ ντεμπούτο έκανε ο Καββαδάς.

Το παιχνίδι που είχε άρωμα… ΝΒΑ φάνηκε ότι θα έχει υψηλό σκορ από το πρώτο κιόλα δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με σκορ 28-20, υπέρ του Ολυμπιακού. Το μοτίβο και ο ρυθμός του αγώνα δεν άλλαξε.

Η Μπάγερν προηγήθηκε δύο φορές με 32-30 και 40-39, όμως το επιμέρους σκορ του Ολυμπιακού που έφτασε το 20-10 έδωσε στους «ερυθρόλευκους» το δικαίωμα να προηγηθούν στο ημίχρονο με το σκορ το 50-59.

Το σόου δεν σταμάτησε στο πρώτο μισό. Με τέσσερα συνεχόμενα τρίποντα η Μπάγερν προηγήθηκε με 70-67 (!) στο 25’. Κάπου εκεί οι κορυφαίοι Περπέρογλου και Σπανούλης απάντησαν και πήραν πάλι το προβάδισμα με 4 πόντους (74-78). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με επιμέρους σκορ 27-21 και τον Ολυμπιακό μπροστά με 77-80.

Η Μπάγερν στον επίλογο κατάφερε να κάνει ακόμα ένα come back και να διεκδικεί τη νίκη μέχρι το τέλος. Ο Ντιλέινι με δύο βολές 9.5″ πριν το τέλος ισοφάρισε σε 92-92 και ο Ολυμπιακός πήγε στις βολές με τον Ντάνστον. Ο Αμερικανός πέτυχε μόνο την πρώτη, όμως ο Περπέρογλου μάζεψε το ριμπάουντ και διαμόρφωσε το 102-105.

Ο Σλούκας έδωσε φάουλ στον Ντιλέινι, ο οποίος έβαλε την 1η, αστόχησε επίτηδες στη 2η και ο Σάφαρτζικ αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο, για να διαμορφωθεί το τελικό 103-105.

Δεκάλεπτα: 22-28, 50-59, 77-80, 103-105.

Μπάγερν Μονάχου (Πέσιτς): Τράουτμαν 6, Χάμαν, Σάφαρτσικ 21, Τόμπσον 7, Στάιγκερ 9, Μπέντσινγκ 5, Ντιλέινι 22, Σάβοβιτς 11, Τέιλορ 6, Μπράιαντ 16.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 7, Λο 8, Ντάνστον 13, Σπανούλης 24, Περπέρογλου 25, Σλούκας 11, Αγραβάνης, Μάντζαρης 6, Καββαδάς 6, Λοτζέσκι 5.

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης