Την πέμπτη ήττα του σε ισάριθμες αναμετρήσεις στον Α’ όμιλο της Euroleague Γυναικών υπέστη ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκες» ηττήθηκαν με 79-63 από τη Βίρτους Μπολόνια στο ΣΕΦ, για την 5η αγωνιστική της διοργάνωσης, με την ιταλική ομάδα να βελτιώνει το ρεκόρ της σε 2-3.

Ο Ολυμπιακός ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο (26-22 στο 10΄, 42-40 στο 20΄), αλλά στο δεύτερο, με αποκορύφωμα την τρίτη περίοδο, «κόλλησε» στην αντίπαλη άμυνα και… «παραδόθηκε».

Οι «ερυθρόλευκες» δέχθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο ένα καταστροφικό επιμέρους σκορ 10-21 και στο 30΄ βρέθηκαν στο -9 (52-61), ενώ ανάλογη ήταν η εικόνα τους και στην τέταρτη περίοδο «πέφτοντας» με το τελικό 63-79.

Οι Σταμολάμπρου (21π.), Γκούσταφσον (21π.) και Αγιούσο (13π.) προσπάθησαν από τον Ολυμπιακό, αλλά δεν ήταν αρκετές…

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 42-40, 52-61, 63-79

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Αγιούστο 13 (2), Γκουζέλου, Γκούσταφσον 21, Σπυριδοπούλου 6 (2), Σύρρα, Δίελα, Νικολοπούλου, Σουκ 2, Σταμάτη, Σταμολάμπρου 21 (1).

ΒΙΡΤΟΥΣ ΜΠΟΛΟΝΙΑ (Τίκι): Αντρέ 7, Λάκσα 18 (3), Πάσα 9 (1), Ζαμπονέλι, Ζανταλασίνι 11 (1), Μπαρμπέρις, Τσινίλι 14 (2), Ντελ Πέρο 2, Ορσίλι, Πάρκερ 18.