Εντυπωσιακή εκκίνηση για τον Ολυμπιακό στο Eurocup γυναικών, με τις «ερυθρόλευκες» να συντρίβουν με 103-68 την Πολσκιεπρζέτβορι Μπίντγκος στο ΣΕΦ, στην πρεμιέρα του 5ου ομίλου.

Η διάρκεια του Ολυμπιακού σε άμυνα και επίθεση έκανε τη διαφορά για τις «ερυθρόλευκες», οι οποίες ουσιαστικά χρειάστηκαν ένα μόλις δεκάλεπτο για να επιβάλουν το ρυθμό τους. Η ελληνική ομάδα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 20-8 στην πρώτη περίοδο, βάζοντας τις βάσεις της νίκης, καθώς με την άμυνα να μην χαλαρώνει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, το έργο της απλοποιήθηκε μέχρι το τελικό 103-68.

Κορυφαία του Ολυμπιακού η Σταμολάμπρου με 19 πόντους, ενώ διψήφιες ήταν και οι Κούπερ (12π.), Χάμπλιν (16π.), Νικολοπούλου (10π.), Τόλεφρι (16π.) και Βίτολα (11π.).

Τα δεκάλεπτα: 20-8, 40-29, 77-50, 103-68

Ολυμπιακός: Αλεξανδρή 8, Φουράκη 6, Σταμάτη 5 (1), Σύρρα, Βαμβακά, Κούπερ 12, Δίελα, Χάμπλιν 16, Νικολοπούλου 10 (2), Σταμολάμπρου 19 (3), Τόλεφρι 16 (4), Βίτολα 11 (2).

Μπίντγκος: Αλέινι 13, Μίχαλεκ 10, Ρόμποζι 8, Σόμπιεχ 7 (1), Στάνκιεβιτς 6 (1), Φοντέιν 14 (1), Χούσερ 2, Μίσκινιεν 8, Ζασάντα, Ζμίερτσακ.