Πραγματοποιώντας τεράστια ανατροπή, ο Ολυμπιακός επικράτησε την Τετάρτη με 84-81 της Ναντέζντα στο ΣΕΦ, ολοκληρώνοντας με νίκη τις υποχρεώσεις του στην κανονική περίοδο του EuroCup γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες», οι οποίες είχαν εξασφαλίσει την πρόκριση στις «32» της διοργάνωσης, κατέλαβαν τη δεύτερη θέση του 5ου ομίλου, καθώς υστερούν στην ισοβαθμία με τις Ρωσίδες (και οι δύο ολοκλήρωσαν με ρεκόρ 5-1). Πλέον ο Ολυμπιακός περιμένει την ολοκλήρωση της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής της κανονικής περιόδου για να μάθει τον αντίπαλο του στην επόμενη φάση.

Οι Κριστίν Βίτολα (21π., 9ρ.), Αγγελική Νικολοπούλου (15π.), Ρουθ Χάμπλιν (14π.) και Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου (13π.) υπέγραψαν την ανατροπή του Ολυμπιακού από το -21 στο 15΄.

Η Ναντέζντα αιφνιδίασε τον Ολυμπιακό και με ρεσιτάλ παραγωγικότητας έκλεισε στο +16 (31-15) την πρώτη περίοδο, ενώ χωρίς να τραβήξει το πόδι από το… γκάζι της επίθεσης, εκτόξευσε τη διαφορά στο +21 στο 15΄ (45-24), για να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +16 (50-34).

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός αντέδρασε και «δένοντας» την άμυνα του στην επανάληψη περιόρισε τις Ρωσίδες στο 31 πόντους, ροκανίζοντας τη διαφορά και ανακτώντας το προβάδισμα στα 35΄΄ για τη λήξη, με λέι απ της Σταμολάμπρου (80-79). Διατηρώντας την ψυχραιμία του και με διάρκεια στην άμυνα, οι «ερυθρόλευκες» δεν άφησαν περιθώρια αμφισβήτησης μέχρι το τελικό 84-81.

Τα δεκάλεπτα: 15-31, 34-50, 56-68, 84-81

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ζίμπαρτς): Πλουφ 6, Τόλφρι 12(2), Σταμολάμπρου 13 (1), Νικολοπούλου 15(1), Βίτολα 21(1), Σταμάτη, Αλεξανδρή, Φουράκη 1, Δίελα, Χάμπλιν 14.

ΝΑΝΤΕΖΝΤΑ (Μουνιόθ): Ελονού 12, Λίνσκενς 4, Κομάροβα 3 (1), Τοκτάς 2, Γκάτλινγκ 18, Ζέντικ 11 (3), Χίντεμαν 15 (2), Νάμοκ 7 (1), Μεντβέντεβα 9 (3).