Με επιμέρους σκορ 9-25 στην 4η περίοδο, το Λαύριο επικράτησε με 66-75 της Λάρισας στο κλειστό της Νεάπολης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Basket League. Oι Θεσσαλοί παρέμεναν στη διεκδίκηση της νίκης επί 30 λεπτά, αλλά η πιεστική άμυνα των παικτών του Χρήστου Σερέλη… τους μπλόκαρε και δεν κατάφεραν να βρουν απαντήσεις. Αυτή ήταν η 2η νίκη για τους φιλοξενούμενους, ενώ με τη 2η ήττα τους συμβιβάστηκαν οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου.

Οι Κάρτερ (19 πόντοι, 4 ασίστ) και Γερομιχαλός (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ) ξεχώρισαν για το Λαύριο, ενώ η Λάρισα είχε κορυφαίους τους Χάντσον (20 πόντοι), Θριτ (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Κρουμπάλι (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Η αρχή του αγώνα έδειχνε πως η Λάρισα θα είχε τον πρώτο λόγο, αφού μπήκε στο παιχνίδι με σερί 10-0. Το Λαύριο βρέθηκε ακόμη και στο -15 (17-2 στο 5’), για να αντιδράσει πάντως και να μειώσει σε 20-13 στο 10ο λεπτό. Οι Αμινού και Περσίδης έδωσαν λύσεις στην επίθεση για το Λαύριο μετά την ανάπαυλα και οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν 21-22 στο 13ο λεπτό. Ακολούθησε «μάχη σώμα με σώμα», αλλά με τους Θριτ και Χάντσον να έχουν πετύχει τους 25 πόντους από τους 38 της Λάρισας, το ημίχρονο βρήκε στο +3 (38-35) τους γηπεδούχους.

Η Λάρισα είχε τον έλεγχο και στην 3η περίοδο, αφού ο Κρουμπάλι νικούσε ξανά και ξανά την αντίπαλη άμυνα. Μετά το 50-48 στο 27’, οι Θεσσαλοί ξέφυγαν και με +7 (57-50), το οποίο ήταν και το σκορ του 3ου δεκαλέπτου. Όλα, όμως θα άλλαζαν στο τελευταίο κρίσιμο δεκάλεπτο. Μετά το 60-56 στο 34ο λεπτό, ακολούθησε «μονόλογος» του Λαυρίου που με επιμέρους σκορ 16-2 έθεσε τις βάσεις για το «διπλό»… μέχρι το τελικό 66-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 38-35, 57-50, 66-75

Λάρισα (Νίκος Παπανικολόπουλος): Ουάσινγκτον 8 (1), Χάντσον 20 (3), Θριτ 15 (2), Κρουμπάλι 12, Ζάρας 5 (1), Τσαϊρέλης 2, Βισσαρίου, Σπυρόπουλος, Σαχπατζίδης, Σπαν 4, Καράμπελας.

Λαύριο (Χρήστος Σερέλης): Λιούις 9, Κάρτερ 19 (3), Μουράτος 9 (1), Κακλαμανάκης 7, Γκόινς 2, Νικολαϊδης, Σμιθ 2, Αμινού 6, Περσίδης 8 (1), Γερομιχαλός 13 (1).