Συνέχεια στην ξέφρενη πορεία του έδωσε το Λαύριο στη Λάρισα, όπου πανηγύρισε την έβδομη νίκη του στο πρωτάθλημα της Basket League και μάλιστα διαδοχική! Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε με 66-58, για την 11η αγωνιστική, και «έπιασε» στη δεύτερη θέση της κατάταξης τον Παναθηναϊκό, που έχει έναν αγώνα λιγότερο (9). Στον αντίποδα, η Λάρισα είδε το ρεκόρ της να υποχωρεί σε 3-8.

Η άμυνα, η οποία υποχρέωσε την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου σε 16 λάθη (!), έκανε τη διαφορά για το Λαύριο, το οποίο απάντησε στο εις βάρος του 17-9 του πρώτου δεκαλέπτου και με επιμέρους σκορ 11-25 στη δεύτερη περίοδο «οικοδόμησε» μία διαφορά έξι πόντων στο ημίχρονο (28-34), την οποία συντήρησε μέχρι το 38΄.

Δύο λεπτά πριν από τη λήξη η Λάρισα πάλεψε για την ανατροπή, μείωσε σε 56-59, αλλά η «τρίποντη-απάντηση» του Μουράτου έδωσε την απαραίτητη ψυχολογία στο Λαύριο (56-62), το οποίο δεν απειλήθηκε μέχρι το τελικό 58-66.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντέβιν Ντέιβις με 19 πόντους, ενώ από τη Λάρισα ο Κώστας Παπαδάκης με 14 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος για την υπέρβαση.

Τα δεκάλεπτα: 17-9, 28-34, 42-48, 58-66

Λάρισα (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 9 (3), Γκόρντον 8, Ουέμπ 6, Ρας 9 (3), Μούρτος, Κώττας 8, Σμιθ 4, Καμπερίδης, Παπαδάκης 14 (3).

Λαύριο (Σερέλης): Κάρτερ 9 (1), Μουράτος 11 (1), Ντιαλό 14 (1), Ντέιβις 19 (3), Γερομιχαλός 4, Κόζι 9 (2), Σάβατζ, Περσίδης, Βουλγαρόπουλος, Μαστρογιαννόπουλος.