Μετά από 4 σερί ήττες, το Περιστέρι πήρε ένα τεράστιο διπλό στη Νίκαια επί του Ιωνικού με 83-80 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Basket League κι έπιασε εκ νέου… θέση στην οκτάδα των play off. Στο 9-12 πλέον η ομάδα του Μίλαν Τόμιτς, την ώρα που οι Νικαιώτες έπεσαν στο 4-16 και παραμένουν στη 12η θέση.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ, με τον Ιωνικό να παίρνει κατά διαστήματα μικρές διαφορές μέχρι 4 πόντους, χάρις στον εξαιρετικό Λουκά Μαυροκεφαλίδη. Το Περιστέρι αντέδρασε στην τρίτη περίοδο και βρίσκοντας σταθερά γκολ από τον Πέτεγουεϊ, «έχτισε» μία διαφορά 5 πόντων στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Οι Νικαιώτες ξαναβρήκαν ισορροπία στην τελευταία περίοδο και με αιχμή του δόρατος τον Μαυροκεφαλίδη πήραν προβάδισμα τριών πόντων (76-73) στο 38’30’’. Δύο σερί τρίποντα του Μωραΐτη έφεραν τα πάνω-κάτω για το Περιστέρι, που πήρε εκ νέου «κεφάλι» στο σκορ κι έδειξε την ψυχραιμία που χρειαζόταν στο φινάλε απ’ τις βολές για να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα.

Εξαιρετικό ματς απ’ τον Τεράν Πέτεγουεϊ που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, καθοριστικός κι ο Μωραΐτης με 15π. και 3/6 τρίποντα, που «μίλησε» στο φινάλε. Δεν έφταναν οι 30 πόντοι του Μαυροκεφαλίδη για να φτάσει στη νίκη ο Ιωνικός.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 39-36, 58-63, 82-87

Ιωνικός (Τσικλήρας): Μουσταφά 10 (2), Χάμιλτον 13 (1), Μαυροκεφαλίδης 30 (3), Αθηναίου 9 (2), Γκιουζέλης 1, Ντέιβις, Κολοβέρος 3, Αρσενόπουλος 10 (2), Τούμπα 6.

Περιστέρι (Τόμιτς): Αγκμπελέζε 10, Μωραΐτης 15 (3), Γκιέλο 14 (2), Σαλούστρος 7 (1), Γκρέι 5, Κόζι 7 (1), Πέτεγουεϊ 21 (3), Χρηστίδης 6, Μπράουν 2.