Σε ένα απίστευτο ματς, οι Μπακς νίκησαν στην παράταση με 111-115 (109-109 κ.δ.) στην έδρα των Νετς, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει 40 πόντους και να οδηγεί την ομάδα του στους τελικούς της Ανατολής. 48 πόντους ο Ντουράντ, που αφού έστειλε το παιχνίδι στην παράταση, αστόχησε στο τέλος της.

Ο Γιάννης ξεκίνησε καλά, με δύο μακρινά σουτ, αλλά φάνηκε από το ξεκίνημα, ότι Χόλιντεϊ και Μίντλετον, δεν είναι και στο καλύτερο τους βράδυ.

Ο Ντουράντ δεν άργησε πολύ να βρει ρυθμό (με την έμπνευση με τον Χόλιντεϊ επάνω του από ένα σημείο και μετά), ο Μπράουν τελείωνε τις φάσεις του (10π.) και ο Χάρντεν, έψαχνε μόνιμα πως θα πάρει το φάουλ, αθόρυβα και με βολές, έφτασε τους 12 πόντους, ενώ ο Ντουράντ είχε ήδη 20.

Την ίδια ώρα, ο Αντετοκούνμπο (15π.) άρχισε να χάνει την αυτοπεποίθηση μετά από κάποια άστοχα σουτ και την έρμπολ βολή, με τον Λόπεζ να κρατάει (12π.), ενώ Χόλιντεϊ και Μίντλετον, είχαν συνολικά… 4/22 σουτ, για το 53-47 των Νετς στο πρώτο μέρος.

Η τρίτη περίοδος ανήκε στον «Greek Freak», καθώς έβαλε 16 πόντους, φτάνοντας τους 31, αλλά οι Νετς είχαν σταθερά τις απαντήσεις και δεν επέτρεπαν στα «Ελάφια» να ξεφύγουν (81-82).

Η μάχη ήταν τεράστια ως το τέλος. Ο Χόλιντεϊ μαζί με τον Μίντλετον… εμφανίστηκαν στην τέταρτη περίοδο, οι Μπακς έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη, αλλά ο Ντουράντ είχε διαφορετική γνώμη, στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση, με δικό του σουτ (109-109).

Στο έξτρα πεντάλεπτο και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές, αλλά ο Αντετοκούνμπο με τον Μίντλετον έβαλαν μπροστά τους Μπακς (111-113), Λόπεζ και Χόλιντεϊ έβγαλαν σπουδαίες άμυνες στον Ντουράντ και τα Ελάφια πήραν τη νίκη και την πρόκριση στους τελικούς της Ανατολής!

Δωδεκάλεπτα: 25-26, 53-47, 81-82, 109-109, 111-115 (παρ.)

Πηγή: sdna.gr