Μία άμυνα του Γιαννούλη Λαρεντζάκη, που απέφερε το επιθετικό που κέρδισε από τον Ομπασοχάν στο 1.8΄΄ για τη λήξη, σε συνδυασμό με τη νίκη της Σερβίας επί της Τουρκιάς, έστειλαν την Εθνική Ανδρών στην τελική φάση της Παγκοσμίου Κυπέλλου, που θα διεξαχθεί το διάστημα 25 Αυγούστου-10 Σεπτεμβρίου 2023 σε Φιλιππίνες, Ιαπωνία και Ινδονησία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα επικράτησε εκτός έδρας με 72-70 του Βελγίου, για τη 10η αγωνιστική των προκριματικών και με ρεκόρ 5-3 ετοιμάζει από τώρα… βαλίτσες για την Ασία! Πλέον οι αναμετρήσεις με Σερβία (Αθήνα) και Λετονία (Ρίγα) στο «παράθυρο» του Φεβρουαρίου είναι διαδικαστικού χαρακτήρα για τη «γαλανόλευκη».

TA HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

MVP του αγώνα ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης (20π.), ο οποίος εκτός από τις αμυντικές αρετές του, ξεδίπλωσε στην τρίτη περίοδο με back to back τρίποντα και τις επιθετικές, δίνοντας ώθηση στην Εθνική! Από το Βέλγιο ξεχώρισε ο Ρετίν Ομπασοχάν με 30 πόντους, αλλά κρίσιμα τελευταία δευτερόλεπτα… υποκλίθηκε στην αμυντική ανωτερότητα του Έλληνα γκαρντ.

Η αστοχία από τα 6.75 (1/11 τρίποντα), η αδυναμία στα ριμπάουντ (9 έναντι 20) και τα νεκρά διαστήματα στην άμυνα, αποτέλεσαν την «Αχίλλειο πτέρνα» του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος στο πρώτο ημίχρονο. Η Εθνική αδυνατούσε να κρατήσει τις μικρές διαφορές που οικοδομούσε, με την αρχή να γίνεται στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν από το υπέρ της 5-9 στο 4΄ δέχθηκε σερί 10-0 και βρέθηκε στο -6 στο 7΄ (15-9). Τα λάθη της «γαλανόλευκης» ήταν καθοριστικά στη συνέχεια και το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες. Ίδια εικόνα και στη δεύτερη περίοδο, με την Εθνική να βγάζει 2-3 καλές άμυνες, να ξεφεύγει με 20-24 στο 13΄, αλλά να δέχεται επιμέρους σκορ 14-5 και στο 18΄ να βρίσκεται στο -5 (34-29), κλείνοντας το ημίχρονο στο -3, μετά από εκτός ισορροπίας buzzer beater δίποντο του Καλάθη.

Με την άμυνα της ελληνικής ομάδας να έχει την τιμητική της και τον Λαρεντζάκη να βρίσκει ρυθμό από τα 6.75, ευστοχώντας σε δύο κολλητά, η Εθνική αναθάρρησε και στο 27΄ κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με +7 (47-54). Ωστόσο, τα… νεύρα που επικράτησαν στο παρκέ, εκτροχίασαν το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα, το οποίο δέχθηκε νέο επιμέρους σκορ 8-4, βλέποντας το Βέλγιο να παραμένει σε απόσταση αναπνοής στο τέλος της τρίτης περιόδου (55-58 στο 30΄).

Στον… επίλογο του αγώνα, ο Παπανικολάου έδωσε ανάσα από τα 6.75 για το 58-63 στο 33΄, ενώ ο Καλάθης άφησε στην άκρη τα διαδοχικά λάθη του και με τρίποντη «βόμβα» διαμόρφωσε το 60-66 στο 35΄. Κακές άμυνες έφεραν το Βέλγιο κοντά στην ανατροπή (67-68), αλλά η απάντηση της ελληνικής ομάδας ήρθε δια χειρός Λούντζη από τα 6.75 (67-71 στο 37΄). Ο Παπανικολάου προσπάθησε να τον… μιμηθεί, αλλά αστόχησε, με τον Μπακό να κερδίζει φάουλ στα 38.9΄΄ για τη λήξη και να μετράει 1/2 βολές. Με το σκορ στο 70-71 το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τελευταία επίθεση του Βελγίου ο Ομπασοχάν προσπάθησε για την ανατροπή, αλλά υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ στον Λαρεντζάκη, με τον Λούντζη να κερδίζει βολές, να ευστοχεί στην πρώτη και να διαμορφώνει το τελικό 70-72!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 34-31, 55-58, 70-72.

Βέλγιο (Ντάριο Γκέργκια): Μπακό 10, Ζιλέτ 3 (1), Λιμπέρ, Εμβεμά 9 (2), Ταμπού 7 (1), Ακιαζίλι, Ντε Ζέου 2, Λεκόμτ 5 (1), Ομπασοχάν 30 (3), Τούμπα 4, βαν Βλιέτ.

Ελλάδα (Δημήτρης Ιτούδης): Καλάθης 13 (1), Λαρεντζάκης 20 (4), Λούντζης 6 (1), Παπανικολάου 9 (1), Τσαλμπούρης 3 (1), Μποχωρίδης, Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Γόντικας 8, Καλαϊτζάκης 4, Τσαϊρέλης 6.