Η Εθνική ομάδα επικράτησε με το ευρύ 105-80 της Κίνας και προκρίθηκε στην ημιτελική φάση του προολυμπιακού τουρνουά που διεξάγεται στη Βικτώρια του Καναδά. Η «επίσημη αγαπημένη» θα αντιμετωπίσει την Τουρκία (4/7) με φόντο τον τελικό, όπου κατά πάσα πιθανότητα θα συναντήσει εκ νέου τον Καναδά, από τον οποίο έχασε στην πρεμιέρα. Να σημειωθεί ότι μόνο μία ομάδα κερδίζει εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Η «γαλανόλευκη» είχε πολυφωνία στην επίθεση. Ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης ήταν πρώτο βιολί με 21 πόντους και 4 ασίστ, με τον Σλούκα να ακολουθεί (14π) και τους Μήτογλου (12π, 7ρ), Κασελάκη (12π), Κατσίβελη (11π) να συμπληρώνουν. Σημαντική ήταν και η παρουσία του Νικ Καλάθη με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Η Εθνική μπήκε δυναμικά στο παρκέ και κατάφερε γρήγορα να κυριαρχήσει σε άμυνα και επίθεση. Οι Έλληνες διεθνείς ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο με νταμπλ σκορ 28-14, δείχνοντας την ανωτερότητά τους σε σχέση με τους Κινέζους. Πόντους προσέφεραν οι Μήτογλου, Σλούκας, Καλάθης, Παπαγιάννης Καββαδάς, Κασελάκης Λαρεντζάκης και Αντετοκούνμπο.

Η «επίσημη αγαπημένη» ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με το πόδι στο… γκάζι, δείχνοντας θέληση για τη νίκη και πάθος, βγάζοντας στο παρκέ πάρα πολύ ενέργεια. Ο Ρικ Πιτίνο δοκίμασε διάφορα σχήματα και έδωσε χρόνο συμμετοχής και στους 12 παίκτες. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 52-32, ενώ η Ελλάδα έφτασε να προηγείται ακόμα και με 23 (52-29) με το φόλοου κάρφωμα του Κώστα Αντετοκούνμπο. Λύσεις στην επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο έδωσαν οι Λαρεντζάκης, Κατσίβελης, Αντετοκούνμπο, Κασελάκης, Μήτογλου, Ρογκαβόπουλος και Παπαγιάννης.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική έδειξε μία μικρή χαλάρωση και επέτρεψε στους Κινέζους να σκοράρουν 27 πόντους. Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο, είδε τους Ασιάτες να μειώνουν στους 16 (60-44), χωρίς όμως να καταφέρουν να επιστρέψουν στο ματς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να διατηρεί προβάδισμα ασφαλείας 17 πόντων 76-59 και να οδεύει σε μία άνετη επικράτηση.

Στον επίλογο η Κίνα προσπάθησε να μειώσει περισσότερο τη διαφορά, ωστόσο οι Έλληνες βρήκαν τις απαντήσεις στην επίθεση και ολοκλήρωσαν τον αγώνα χωρίς να επιτρέψουν στους αντιπάλους τους να πιστέψουν στην ανατροπή. Επί της ουσίας η Εθνική «καθάρισε» από το πρώτο δεκάλεπτο το παιχνίδι και έφτασε στη νίκη που την στέλνει στα ημιτελικά του Προολυμπιακού τουρνουά, όπου θα αντιμετωπίσει σε νοκ-άουτ παιχνίδι την Τουρκία.

Τα δεκάλεπτα: 14-28, 32-52, 59-76, 80-105.

Κίνα (Ντου): Χου 16 (1), Λιου 3, Λου, Ρεν 2, Σεν 5 (9 ριμπάουντ), Π. Τσόου 7, Γουάνγκ 1, Γου 14 (2), Σου 6 (2), Ζανγκ 7 (1), Ζάο 4 (1), Κ. Τσόου 15 (10 ριμπάουντ).

Ελλάδα (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 7, Καλάθης 7 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Κασελάκης 12 (2), Κατσίβελης 11 (1), Καββαδάς 6, Λαρεντζάκης 21 (6/15 σουτ, 3 τρίποντα), Μήτογλου 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 8, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Σλούκας 14 (3)