Στο πιο ενδιαφέρον και καθηλωτικό All Star Game όλων των εποχών, ελέω του νέου format στη μνήμη του Κόμπι Μπράιαντ, ο ΛεΜπρόν Τζέιμς ήταν αυτός που… χαμογέλασε και πάλι, κόβοντας πρώτος το νήμα του τερματισμού για τρίτη διαδοχική χρονιά και δεύτερη στη «μάχη» με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο.

Η Team LeBron επικράτησε με 157-155 της Team Giannis στο 69ο All Star Game του ΝΒΑ, που διεξήχθη στο «United Center» του Σικάγο, σημειώνοντας διπλή ανατροπή, καθώς έφτασε στη νίκη έχοντας καλύψει το -9 που έχανε στο τέλος της τρίτης περιόδου και συμπληρώνοντας πρώτη τους απαραίτητους 24 πόντους στον… επίλογο του αγώνα.

Με 25 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 3 μπλοκ, ο «Greek Freak» έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να αποτρέψει την ανατροπή και να πανηγυρίσει στην τέταρτη συμμετοχή του σε All Star τη νίκη, αλλά και τον τίτλο του MVP, σπάζοντας το… κατεστημένο των Αμερικανών, αλλά ο «King James» είχε διαφορετική άποψη και με ηγετική εμφάνιση σκόρπισε -στην κυριολεξία- τα όνειρα του Giannis στην «πόλη των Ανέμων».

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Καουάι Λέοναρντ με 30 πόντους και 8 τρίποντα, με τον αστέρα των Κλίπερς να έχει άξιους συμπαραστάτες τους ΛεΜπρόν Τζέιμς (23π.), Κρις Πολ (23π.) και Άντονι Ντέιβις (20π.).

H Team Giannis αδυνατούσε να βρει… γιατρειά στο πρώτο δωδεκάλεπτο στην έφεση της Team LeBron στο τρίποντο (9/18), όπως και στις.. ορέξεις του Ντέιβις κοντά στο καλάθι, με αποτέλεσμα να βρεθεί γρήγορα πίσω στο σκορ και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο -12 (53-41), έχοντας υποπέσει σε 7 λάθη.

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να βάζει… μπρος τις μηχανές στη δεύτερη περίοδο και να μην έχει αντίπαλο μέσα στην αντίπαλη ρακέτα (σ.σ. έφτασε τους 20 πόντους), η Team Giannis άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά (πλησίασε σε 73-75), ενώ ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου προσπέρασε με 78-79, για να πάρει τον δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +9 (83-92), μετά από «βόμβα» του Γιανγκ στην εκπνοή από το κέντρο του γηπέδου.

Με τον Giannis να συνεχίζει από εκεί που… σταμάτησε στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας στη συνέχεια τη σκυτάλη του σκοραρίσματος σε Εμπίντ και Γκομπέρ, οι οποίοι έκαναν… πλάκα στην αντίπαλη γραμμή ψηλών, η ομάδα του Αντετοκούνμπο όχι μόνο δεν απειλήθηκε, αλλά έκλεισε την 3η περίοδο στο +9 (124-133), έχοντας μάλιστα αντέξει στο… ξέσπασμα του ΛεΜπρόν σε αυτό το διάστημα.

Με στόχο των δύο ομάδων το μαγικό +157 για να φτάσουν στη νίκη και χωρίς το… άγχος του χρόνου, ο Γουέστμπρουκ πήρε το… όπλο του, μειώνοντας σε 141-145, για να αναλάβουν δράση στη συνέχεια οι ΛεΜπρον (143-145) και Χάρντεν (146-146). Με τις άμυνες να έχουν… επιστρατευτεί και τους διαιτητές να δέχονται τα «πυρά» των παικτών για τις αποφάσεις τους, ο Ντέβις ήταν αυτός που χάρισε τη νίκη στην Team LeBron, ευστοχώντας στη δεύτερη βολή και «σβήνοντας» τις… υπεράνθρωπες προσπάθειες του Αντετοκούνμπο, που μοίραζε διαδοχικά μπλοκ (κυρίως στον ΛεΜπρον).

Οι περίοδοι: 41-53, 92-83, 133-124, 155-157

Team Giannis: Αντετοκούνμπο 25 (12/21 σουτ, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο, 3 μπλοκ), Σιάκαμ 15, Εμπίντ 22, Γουόκερ 23 (5), Γιανγκ 10 (2), Αντεμπάγιο 8, Μπάτλερ 4, Μίντλετον 5 (1), Ίνγκραμ 2, Γκομπέρ 21, Λόουρι 13 (1), Μίτσελ 7 (1).

Team LeBron: Ντέιβις 19 (1), Τζέιμς 23 (2), Λέοναρντ 30 (8), Χάρντεν 11 (3), Ντόντσιτς 8 (2), Σαμπόνις 2, Τέιτουμ 6, Γιόκιτς 5 (1), Πολ 23 (7), Γουέστμπρουκ 6, Σίμονς 17, Μπούκερ 6.