Ήταν εμφανές από την πρώτη περίοδο ότι οι παίκτες του Ιγκόρ Κοκόσκοφ. Έκαναν τα αδύνατα δυνατά για να εξαντλήσουν τις πιθανότητες πρόκρισης.

Οι οικοδεσπότες του ομίλου δεν έδειξαν το ίδιο σθένος και παρά τα πολλά επιθετικά ριμπάουντ ήταν αφενός άστοχοι αφετέρου εκτός πνεύματος αγώνα κάνοντας πολλά λάθη. Οι Γεωργιανοί τα εκμεταλλεύτηκαν, πήραν προβάδισμα στην τρίτη περίοδο και στην τέταρτη το απογείωσαν.

Η Γεωργία έδειξε να θέλει περισσότερο την νίκη και ταπείνωσε την απογοητευτική Κροατία στο «σπίτι» της με 71-58. Πλέον η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ ελπίζει σε ήττα της Ολλανδίας από την Ελλάδα για να μην της κλέψουν το εισιτήριο για τους «16». Μόνο ο Ζόριτς πάλευε από την Κροατία, που ήταν ούτως ή άλλως δεύτερη στον όμιλο, αλλά δεν έπεισε κανέναν στην πρώτη φάση.

Με άξονα τον Σενγκέλια η Γεωργία αιφνιδίασε τους οικοδεσπότες (9-4), που όμως απάντησαν με σερί 9-0 (9-13), αλλά αδυνατούσαν να διατηρηθούν μπροστά παρά τις προσπάθειες του Ζόριτς. Χάρη στην καλή τους άμυνα και τον Πατσούλια, η ομάδα του Κοκόσκοφ ανέκτησε τα ηνία (23-19), μέχρι Ζόριτς και Σάριτς να στείλουν την Κροατία με ισχνό προβάδισμα στα αποδυτήρια (25-28).

Τα τρίποντα του Μαρκοϊσβίλι «τούμπαραν» το ματς (38-32) για τη Γεωργία που ήθελε περισσότερο τη νίκη κι αυτό ήταν εμφανές. Ο Σανάτζε ήρθε από το πουθενά και στα μέσα της τέταρτης περιόδου έφερε την ομάδα του στο 60-51, ενώ το τρίποντο του Σανικίτζε εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (65-51) και αυτή έφτασε λίγο πριν το τέλος και στους 17 (71-54).

Δεκάλεπτα: 14-13, 25-28, 47-44, 71-58.

Γεωργία (Κοκόσκοφ): Πούλεν(10), Πατσούλια(12), Τσιντσάτζε(2), Σερμαντίνι(2), Σανάτζε(12), Μαρκοϊσβίλι(10), Σανικίτζε(12), Μπουριανάτζε, Σενγκέλια(11).

Κροατία (Περάσοβιτς): Τόμιτς(10), Ρούντεζ(2), Στίπτσεβιτς(8), Μπογκντάνοβιτς(7), Σάριτς(5), Ούκιτς(3), Σίμον(5),Nτρέιπερ(2), Μπίλαν, Ζόριτς(16), Χεζόνια.

Διαιτητές: Λαμόνικα, Χιμένεθ, Κολέν.

Επιμέλεια:Ελένη Λούμου