Μετά την ήττα από το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ γυναικών 2021, η εθνική γνώρισε βαριά ήττα από τη Σερβία, 85-51, στο πλαίσιο της 2ης ημέρας του Β΄ ομίλου, οι αναμετρήσεις του οποίου διεξάγονται στη Βαλένθια.

Μετά το 13-17 της 1ης περιόδου, οι Ελληνίδες διεθνείς πέτυχαν μόλις 3 πόντους στη 2η περίοδο (3-23 το επιμέρους σκορ) και το 16-40 του ημιχρόνου ήταν μη αναστρέψιμο.

Μόνη διψήφια για την Ελλάδα ήταν η Άρτεμις Σπανού με 10 πόντους, ενώ 9 πόντους πρόσθεσε η Ελένη Μποσγανά. Δεν αγωνίστηκε λόγω των ενοχλήσεων στη μέση η Άννα Νίκη Σταμολάμπρου.

Από τη Σερβία, πρώτη σκόρερ αναδείχτηκε η Αλεξάντρα Τσρβεντάκιτς με 13 πόντους, ενώ 11 πόντους σημείωσε η Νταγιάνα Μπουτουλίγια.

Το Σάββατο (19/6) στο πρόγραμμα υπάρχει ρεπό, ενώ την Κυριακή (20/6, 19:00), η εθνική θα διεκδικήσει την πρώτη νίκη της στο Ευρωμπάσκετ με αντίπαλο την Ιταλία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα 0-9 (2’) για τη Σερβία με τη διαφορά να φτάνει στο +11 (4-15, 4’10’’). Από το σημείο αυτό και μετά όμως η ελληνική ομάδα φάνηκε να βρίσκει τον ρυθμό της, έγινε πιο επιθετική σε άμυνα και επίθεση και η απόσταση μειώθηκε στο -4 για την εθνική (13-17, 10’).

Η Σερβία μπήκε πολύ επιθετικά στη δεύτερη περίοδο, πίεσε σε όλο το γήπεδο αναγκάζοντας σε λάθη το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα (12 στα πρώτα 15 λεπτά) και η απόσταση ανάμεσα στις δύο ομάδες έφτασε στο +17 υπέρ της Σερβίας (13-30, 15’30’’).

Ο πρώτος πόντος για την Ελλάδα στο δεύτερο αυτό δεκάλεπτο ήρθε στο 15’30΄΄ από τη γραμμή και από την Σπανού και η διαφορά έφτασε στο +20 (14-34, 16’20’’) με ένα επιμέρους 17-1. Το πρώτο εντός πεδιάς για την ελληνική ομάδα στην περίοδο ήρθε στο 18’ από τη Φασούλα (16-34). Η διαφορά έφτασε πάνω από τους 30 πόντους (19-50, 23’24’’) και η Σερβία κυριάρχησε απόλυτα ως το φινάλε του αγώνα και το 51-85.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 16-40, 37-65, 51-85

Ελλάδα (Βασίλης Μασλαρινός): Αλεξανδρή 3, Αναστασοπούλου, Δίελα, Λούκα 2, Τσινέκε 6, Μποσγανά 9, Φασούλα 4, Νικολοπούλου 3, Παυλοπούλου 7, Σωτηρίου 7, Σπανού 10.

Σερβία (Μαρίνα Μαλίκοβιτς): Άντερσον 9 (1), Μπουτούλιγια 11 (2), Ντούγκαλιτς 5, Γιάνκοβιτς 7, Γιοβάνοβιτς 8, Μπρουκς 3 (1), Τσρβεντάκιτς 13 (1), Κράγισνικ 2, Σκόριτς 7 (1), Βάσιτς 7 (1).