Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση η Εθνική γυναικών συνέτριψε την Κυριακή με 89-54 την Ισλανδία στο κλειστό Κανήθου «Τάσος Καμπούρης» στη Χαλκίδα, πετυχαίνοντας την πρώτη της νίκη στον Α’ όμιλο των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2021.

Η «γαλανόλευκη» «κλείδωσε» με την άμυνά της την αντίπαλό της στο πρώτο ημίχρονο, υποχρεώνοντας τις φιλοξενούμενες σε 21 λάθη.

Την ίδια στιγμή, η «γαλανόλευκη» περιόρισε στους 6 πόντους τις παίκτριες της Ισλανδίας στο δεύτερο δεκάλεπτο, ενώ από το 18-12 στο 7΄ η Εθνική έτρεξε σερί 26-0 και εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +32 (44-12 στο 14΄)  καθάρισε από νωρίς την υπόθεση-νίκη…

Η Τζάκι Γέμελος αναδείχθηκε πρώτη σκόρερ της Εθνικής με 18 πόντους, ενώ διψήφιες ήταν και οι Άννα Νίκη Σταμολάμπρου (14π.) και Ελένη Μποσγανά (12π.).

Τα δεκάλεπτα: 28-12, 54-18, 74-35, 89-54

Η σύνθεσή της Ελλάδας: Μποσγανά 12, Δίελα, Λούκα 4, Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 9, Αλεξανδρή, Χατζηλεοντή 9, Γέμελος 18 (3), Παυλοπούλου 9, Σπανού 4, Σπυριδοπούλου 6, Σταμολάμπρου 14 (2).