Η Τσεχία πέτυχε την έκπληξη στο Προολυμπιακό Τουρνουά της Βικτώρια, νίκησε 103-101 τον Καναδά και προκρίθηκε στον τελικό της Δευτέρας (5/7, 2:05, ΕΡΤ3), όπου θα αντιμετωπίσει την Ελλάδα ή την Τουρκία.

Οι Τσέχοι από την αρχή έδειξαν αποφασισμένοι για τη νίκη και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 52-44. Μάλιστα, στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγαν με 13 (62-49), με τους Καναδούς να μειώνουν σε 67-60 στο 30’. Η παρέα των Σιλμπ, Σατοράνσκι και Βέσελι άγγιξε αρκετές φορές τους δέκα πόντους διαφορά, όμως ο Καναδάς ισοφάρισε στο τέλος με τρίποντα από τους Ντορτ, Μπάρετ και Γουίγκινς και το ματς με 94-94 οδηγήθηκε στην παράταση.

Με το σκορ στο 101-101 ο Σατοράνσκι σκόραρε με ταμπλό, ενώ στα 1,8 για το τέλος ο Λάιλς αστόχησε με αποτέλεσμα η Τσεχία να πανηγυρίσει τη μεγάλη νίκη με το τελικό 103-101.

Δεκάλεπτα: 27-29, 44-52, 60-67, 94-94, 101-103 (πρτ.)

Καναδάς (Νερς): Αλεξάντερ-Γουόκερ 21 (2), Μπάρετ 23 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπένετ, Ντορτ 6 (1), Τζόζεφ 3, Λάιλς 10 (11 ριμπάουντ), Μέλντερ, Νίκολσον 10, Πάουελ 6 (1), Γουίγκινς 22 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ).

Τσεχία (Γκίνζμπουργκ): Αούντα 16, Μπάλβιν 14 (19 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 7 (1), Πέτερκα 3, Σατοράνσκι 18 (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Σιλμπ 31 (7 τρίποντα, 7 ασίστ), Σενχάλ, Σιρίνα 6 (2), Βέσελι 8 (8 ριμπάουντ), Βιοράλ.