Με ένα σπουδαίο «διπλό» ξεκίνησε η ομάδα μπάσκετ του Ολυμπιακού τη φετινή Euroleague.

Το συγκρότημα του Μίλαν Τόμιτς επιβλήθηκε δύσκολα την Πέμπτη με 71-68 της Βαλένθια, στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, καταφέρνοντας έτσι να φύγει με το ροζ φύλλο από μία αρκετά δύσκολη έδρα.

Κορυφαίος παίκτης των Πειραιωτών ήταν ο Βασίλης Σπανούλης, ο οποίος με τους 21 πόντους που πέτυχε, συνέβαλε τα μέγιστα στην επικράτηση της ομάδας του.

Πάντως ο «V-Span» έγραψε παράλληλα και… ιστορία, καθώς αναρριχήθηκε στην έκτη θέση των κορυφαίων σκόρερ της Euroleague, αφήνοντας πίσω του τον Τζέι Αρ Χόλντεν.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, ωστόσο ο Ολυμπιακός έδειχνε να ελέγχει λίγο καλύτερα τον ρυθμό του ματς και είχε ισχνό προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, όντας στο +2 (38-36).

(To ξεκίνημα του αγώνα)

Το σκηνικό δεν άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ στην τέταρτη περίοδο η Βαλένθια ανέβασε στροφές και, εκμεταλλευόμενη κάποια κενά διαστήματα των παικτών της ομάδας του Πειραιά, προηγήθηκε με 62-58 (35′).

Σε εκείνο το σημείο του ματς ωστόσο ο Μίλαν Τόμιτς έπαιξε με τέσσερις κοντούς (ο Λοτζέσκι αγωνίστηκε ακόμη και ως πάουερ φόργουορντ) και ο Ολυμπιακός, παίρνοντας κρίσιμα καλάθια από τους Σπανούλη και Χάντερ, έφτασε στο +4 (62-66).

Οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν εντούτοις τα όπλα και με ένα γρήγορο 4-0 ισοφάρισαν σε 68-68, ωστόσο οι «ερυθρόλευκοι» ήταν πιο ψύχραιμοι στο φινάλε και πήραν την πολύτιμη νίκη.

Ο Κώστας Σλούκας με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 69-68 υπέρ του Ολυμπιακού, ενώ ο ίδιος παίκτης στη συνέχεια πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε το φάουλ από τον Ρομέιν Σάτο, «κλειδώνοντας» με 2/2 βολές τη νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 36-38, 54-56, 68-71

Βαλένθια (Περάσοβιτς): Ρίμπας 2, Βαν Ρόσομ 10 (2), Σάτο 11 (1), Λίστσουκ 6, Βίβες, Μαρτίνεθ, Μπάικς 11 (1), Λόνταρ 8, Αγκιλάρ 3 (1), Χαραγκόντι 14, Γκουάρντια.

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ (8 ριμπ.), Χάντερ 9, Ντάνστον, Σπανούλης 21 (4τρ., 10 κερδ. φάουλ), Σλούκας 14 (1), Σίμονς, Χριστοδούλου, Αγραβάνης, Μάντζαρης 9 (3), Κατσίβελης, Λαφαγέτ 4, Λοτζέσκι.