Την πρώτη εκτός έδρας νίκη της και τρίτη στο σύνολο πανηγύρισε η ΑΕΚ, επικρατώντας με 59-65 του Ιωνικού Νικαίας, για την 5η αγωνιστική της Basket League. Η Ένωση κράτησε στους 59 πόντους τους Πειραιώτες χάρη στην πιεστική άμηνά της, ενώ είχε κορυφαίους τους Μπράιαν Ανγκόλα (15π.), Έρικ Γκρίφιν (14π.) και Ίαν Χάμερ (12π.). Ο Γιουτζίν Τζέρμαν με 24 πόντους και 6 κερδισμένα φάουλ έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να αποφύγει μία τέταρτη ήττα ο Ιωνικός, αλλά δεν τα κατάφερε, αφού ήταν ο μόνος διψήφιος από τους γηπεδούχους.

Με «βροχή» από τρίποντα ξεκίνησε η 1η περίοδος, με τους Τζέρμαν και Γκιουζέλη να «βομβαρδίζουν» έξω και από τα 6.75 το καλάθι της Ένωσης στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, για το 23-15. Στη δεύτερη περίοδο, ο Δέδας έστειλε δεύτερο παίκτη πάνω στον Τζέρμαν και σε συνδυασμό με την πολυφωνία στην επίθεση (βασικοί εκφραστές οι Κολόμ και Γκρίφιν) ξέφυγε με 28-38 στο ημίχρονο. Ο Ανγκόλα έδωσε… ρεσιτάλ στην 3η περίοδο και ήταν χάρη σε δικό του σερί 8-0 και επιμέρους σκορ 10-4 που οι «κιτρινόμαυροι» εκτόξευσαν τη διαφορά στο +16 (32-48).

Ο Ιωνικός αντέδρασε με άμυνα ζώνης, ο Αθηναίου πήρε πρωτοβουλίες στο σκοράρισμα και οι Πειραιώτες μείωσαν σε 41-50 πριν το 43-52 στο 30ο λεπτό. Ο Ιωνικός δεν θα τα παρατούσε, όμως. Με γκολ φάουλ του Τζέρμαν και τρεις πόντους του Κολοβέρου, οι γηπεδούχοι απείλησαν, καθώς μείωσαν στο -3, 49-52. Η «μάχη» φούντωσε, αφού παρά το 5-0 της ΑΕΚ (52-59), αντιαθλητικά φάουλ και τεχνικές ποινές (Ανγκόλα και Παππάς) επέτρεψαν στον Ιωνικό να παραμένει σε τροχιά νίκης.

Η ΑΕΚ είδε τον Γκιουζέλη να μειώνει στους δύο πόντους (57-59) με τρίποντο. Σε εκείνο το σημείο, όμως ο Γκρίφιν ανέλαβε να βγάλει από τη δύσκολη θέση την ομάδα του κα να την οδηγήσει στη νίκη, 59-65.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 28-38, 43-52, 59-65

Ιωνικός Νικαίας (Κούρο Σεγκούρα): Μουσταφά 9 (1), Κολοβέρος 7 (1), Τζέρμαν 24 (2), Αρσενόπουλος 3 (1), Όουενς 2, Μούρτος, Αθηναίου 5 (1), Γόντικας 2, Γκιουζέλης 5 (1), Χουγκάζ 2.

ΑΕΚ (Στέφανος Δέδας): Κολόμ, Φλιώνης 4, Πετρόπουλος 2, Ανγκόλα 15 (3), Φιλιππάκος 4, Γέλοβατς 7 (1), Παππάς 7, Γκρίφιν 14 (2), Βάουλετ, Χάμερ 12.