Θύμα μεγάλης έκπληξης έπεσε η Τσέλσι το Σάββατο στο πλαίσιο της 30ης αγωνιστικής του αγγλικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου, καθώς συνετρίβη από την προτελευταία της βαθμολογίας, Γουέστ Μπρομ με 5-2 στο Λονδίνο.

Οι «μπλε» πλήρωσαν, εκτός από τη μέτρια εμφάνιση τους, και τη γρήγορη αποβολή του Τιάγκο Σίλβα, ο οποίος άφησε την ομάδα του με δέκα παίκτες από το 29ο λεπτό.

Η Τσέλσι προηγήθηκε στο 27′ με τον Κρίστιαν Πούλισικ, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το αριθμητικό πλεονέκτημα και ανέτρεψαν το σκορ με δύο γκολ του Ματέους Περέιρα, μέσα σε δύο λεπτά, στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, και ολοκλήρωσαν τη μεγάλη επιτυχία με τα γκολ του Ρόμπινσον (63′, 90’+) και Ντιανιέ (68′).

Το μόνο που κατάφερε η Τσέλσι ήταν να μειώσει το σκορ με τον Μάουντ στ 71ο λεπτό. Με την ήττα αυτή η ομάδα του Τούχελ έχασε έδαφος στη διεκδίκηση της τέταρτης θέσης και τη συμμετοχής στο Champions League.