Σε ένα χορταστικό παιχνίδι με τέσσερα γκολ, πολλές φάσεις και γρήγορο ρυθμό Ντόρτμουντ και Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2, στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του 6ου ομίλου του Champions League. Από εκεί και πέρα, τη νίκη της βραδιάς σημείωσε η Γιουβέντους που επικράτησε 4-0 της Ντιναμό στο Ζάγκρεμπ, ενώ η Λέστερ νίκησε την Πόρτο και διπλασίασε τις επιτυχίες της.

Στον 5ο όμιλο η Μονακό ήταν στην ουσία η κερδισμένη της αγωνιστικής, καθώς ισοφάρισε σε 1-1 τη Λεβερκούζεν με γκολ του Γκλικ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και αφού παρέμεινε αήττητη βρίσκεται στην πρώτη θέση με τέσσερις βαθμούς. Για τις «ασπιρίνες» άνοιξε το σκορ στο 73’ ο Τσιτσαρίτο.

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Τότεναμ που επικράτησε 1-0 της ΤΣΣΚΑ στη Ρωσία. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε στο 71’ ο Σον.

Για τον 6ο όμιλο η Ντόρτμουντ και η Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 2-2. Η «βασίλισσα» προηγήθηκε δύο φορές με τους Κριστιάνο Ρονάλντο και Βαράν, όμως η ομάδα του Τόμας Τούχελ κατάφερε να μείνει όρθια με γκολ των Ομπαμεγιάνγκ και Σούρλε. Βασικός για τους Βεστφαλούς αγωνίστηκε ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος.

Στο δεύτερο ματς του ομίλου η Σπόρτινγκ Λισαβόνας απέδειξε την ανωτερότητά της απέναντι στους Πολωνούς της Λέγκια Βαρσοβίας και έφτασε στη νίκη με 2-0. Σκόρερ χρίστηκαν οι Ρουίζ και Ντοστ.

Η Λέστερ στον 7ο όμιλο έφτασε τους 6 βαθμούς, αφού επικράτησε της Πόρτο με 1-0. Το μοναδικό γκολ σημείωσε ο Σλιμανί.

Η Κοπεγχάγη διέλυσε 4-0 τη Μπριζ σκοράροντας όλα τα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Γιούβεντους στον 8ο όμιλο επικράτησε 4-0 της Ντιναμό στο Ζάγκρεμπ, έχοντας από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο. Τα γκολ σημείωσαν οι Πιάνιτς, Ιγκουαΐν και Ντιμπάλα, ενώ αυτογκόλ σημείωσε ο Σέμπερ.

Η Σεβίλλη πανηγύρισε την πρώτη της νίκη, επικρατώντας στο «Σάντσεθ Πιθχουάν» 1-0 της Λιόν. Την αναμέτρηση έκρινε το γκολ του Μπεν Γεντέρ στο 52’.

Αναλυτικά:

5ος Όμιλος
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Τότεναμ 0-1 (71′ Σον)
Μονακό-Λεβερκούζεν 1-1 (90′ Γκλικ – 73′ Τσιτσαρίτο)

Η βαθμολογία

Μονακό 4 (3-2)
Τότεναμ 3 (2-2)
Μπάγερ Λεβερκούζεν 2 (3-3)
ΤΣΣΚΑ Μόσχας 1 (2-3)

6ος Όμιλος

Ντόρτμουντ-Ρεάλ Μαδρίτης 2-2 (43′ Ομπαμεγιάνγκ, 87′ Σούρλε – 17′ Ρονάλντο, 68′ Βαράν)
Σπόρτινγκ Λισαβόνας-Λέγκια 2-0 (28′ Ρουίζ, 37′ Ντοστ)

Ντόρτμουντ 4 (8-2)
Ρεάλ Μαδρίτης 4 (4-3)
Σπόρτινγκ 3 (3-2)
Λέγκια 0 (0-8)

7ος Όμιλος

Κοπεγχάγη-Μπριζ 4-0 (54′ αυτ. Μπενσβίλ, 64′ Ντιλέϊνι, 69′ Σανταντέρ, 90′ Γιόργκενσεν)
Λέστερ-Πόρτο 1-0 (25′ Σλιμανί)

Λέστερ 6 (4-0)
Κοπεγχάγη 4 (5-1)
Πόρτο 1 (1-2)
Μπριζ 0 (0-7)

8ος Όμιλος

Ντινάμο Ζάγκρεμπ-Γιουβέντους 0-4 (24′ Πιάνιτς, 31′ Ιγκουαΐν, 57′ Ντιμπάλα, 85′ αυτ. Σέμπερ)
Σεβίλλη-Λιόν 1-0 (52′ Μπεν Γεντέρ)

Γιουβέντους 4 (4-0)
Σεβίλλη 4 (1-0)