Η φάση των «16» του Κυπέλλου Γερμανίας ξεκίνησε με μία μεγάλη έκπληξη, η οποία σημειώθηκε στο «Βεζερστάντιον», όπου η εκ των ουραγών της Bundesliga, Βέρντερ Βρέμης, «πέταξε έξω» ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, την Ντόρτμουντ.

Με τα γκολ των Σέλκε και Μπίτενκουρτ στο πρώτο ημίωρο οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν με 3-2 και προκρίθηκαν στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Χάαλαντ με το 8ο γκολ από την ημέρα της μεταγραφής του (έχει 7 στο πρωτάθλημα σε τρεις αγώνες) μείωσε στο 67΄ σε 2-1, ο Ράτσιτσα έδωσε και πάλι… αέρα δύο τερμάτων στην Βέρντερ, για να «γράψει» το τελικό σκορ ο Ρέινα στο 78΄.

Στο πιο αμφίρροπο ματς της βραδιάς, η Αίντραχτ Φρανκφούρτης με δύο γκολ του Κόστιτς στο β΄ μέρος επικράτησε με 3-1 της Λειψίας, ενώ η Φορτούνα Ντίσελντορφ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-1 στο ημίχρονο από την Καϊζερσλάουτερν, πέτυχε 4 γκολ στην επανάληψη και πήρε με θριαμβευτικό τρόπο το «εισιτήριο» για τους «8».