Ήττα-σοκ από τη Φράιμπουργκ με 2-1 γνώρισε το Σάββατο η Ντόρτμουντ, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Μπορεί η Μπορούσια να ήταν το θεωρητικό φαβορί στην αναμέτρηση και να στόχευε στο «2 στα 2» στο πρωτάθλημα, ωστόσο βρέθηκε στο 53ο λεπτό να χάνει 2-0, πριν μειώσει με αυτογκόλ, έξι λεπτά αργότερα.

Την «γκέλα» των «κιτρινόμαυρων» εκμεταλλεύθηκε η Βόλφσμπουργκ και «σκαρφάλωσε» προσωρινά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι «λύκοι» νίκησαν 2-1 τη Χέρτα στο Βερολίνο και πανηγύρισαν τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμους αγώνες.

Στο μεταξύ, την πρώτη νίκη της στην εφετινή Bundesliga πανηγύρισε η Μπόχουμ που επιβλήθηκε εντός έδρας της Μάιντς με 2-0.

Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά με τους γηπεδούχους, ενώ ο Κώστας Σταφυλίδης πέρασε στον αγώνα στο 71ο λεπτό, αντικαθιστώντας τον Έλβις Ρετζμπεκάι.

Τέλος, ο Στέφανος Καπίνο παρέμεινε στον πάγκο της Αρμίνια Μπίλεφελντ στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Γκρόιτερ Φιρτ (1-1).