Η Ντόρτμουντ ηττήθηκε την Παρασκευή με 4-2 από την Γκλάντμπαχ στο «Μπορούσια Παρκ», στην αυλαία του 2ου γύρου της Bundesliga, λέγοντας ουσιαστικά «αντίο» στη διεκδίκηση του τίτλου.

Το ματς ήταν εξαιρετικό στο πρώτο 45λεπτο, με 4 γκολ κι ένα ακυρωθέν για τους γηπεδούχους στο 3΄ (ακυρώθηκε με την χρήση του VAR για επιθετικό φάουλ).

Η Ντόρτμουντ με τον Χάαλαντ να βρίσκει δύο φορές δίχτυα μέσα σε 7 λεπτά κατάφερε να μετατρέψει το εις βάρος της 1-0, σε 2-1, αλλά ο Ελβέντι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έφερε το ματς στα ίσα στο 32΄.

Με την έναρξη του β΄ μέρους, ο Αλγερινός αμυντικός, Ραμί Μπενσεμπαϊνί έδωσε προβάδισμα στην Γκλάντμπαχ και τα πάντα τελείωσαν στο 78΄ με το τέρμα του Τουράμ, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή 10 λεπτά νωρίτερα.

Η Ντόρτμουντ έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη και μετά τη δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα της (προηγήθηκε το 2-1 από την Λεβερκούζεν) κινδυνεύει να βρεθεί στο -13 από την Μπάγερν, σε περίπτωση νίκης των «Βαυαρών» την Κυριακή (24/01) στην έδρα της ουραγού, Σάλκε.

Στον αντίποδα η Γκλάντμπαχ έφτασε στην τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς, μπαίνοντας με το… δεξί στο δεύτερο μισό του γερμανικού πρωταθλήματος και στο… κυνήγι μιας θέσης για το επόμενο Champions League.