Η Μίλαν μπήκε… φορτσάτη μετά τη διακοπή της Serie A, λόγω του κορωνοϊού, και με το εμφατικό 4-1 πέρασε… σαν σίφουνας από το «Βια ντελ Μάρε», στο πλαίσιο της 27ης αγωνιστικής του ιταλικού πρωταθλήματος.

Το καμπιονάτο επανεκκίνησε με 4 εξ αναβολής ματς που έγιναν το προηγούμενο διήμερο, με την πρώτη «γεμάτη» αγωνιστική να ξεκινά απόψε (22/06) και να βρίσκει τους «ροσονέρι» σε εξαιρετική κατάσταση. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν προσωρινά στο γκολ του Καστιγέχο από το πρώτο μέρος, ισοφάρισαν στις αρχές του β΄ ημιχρόνου, αλλά μέσα σε 3 λεπτά δέχτηκαν 2 γκολ και στη συνέχεια ήταν αδύνατο να αντιδράσουν.

Στο «Αρτέμιο Φράνκι», η Φιορεντίνα μάλλον ικανοποιημένη θα πρέπει να έμεινε με το τελικό 1-1 απέναντι στην ουραγό, Μπρέσια, η οποία προηγήθηκε με το πέναλτι του Ντοναρούμα στο 17΄. Οι «βιόλα» ισοφάρισαν με τον Πετσέλα πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος έμειναν με 9 παίκτες (αποβλήθηκαν οι Κάσερες και Ιακίνι στο 70΄ και 73΄ αντίστοιχα, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να φτάσουν στο «διπλό» που θα τους έδινε κάποιες ελπίδες για να παραμείνουν στην κατηγορία.