Την πρώτη της ήττα στην εφετινή Serie A υπέστη το βράδυ του Σαββάτου η Μίλαν, η οποία λύγισε με 4-3 σκορ από τη Φιορεντίνα στο «Αρτέμιο Φράνκι», κι έτσι αν η Νάπολι ξεπεράσει την Κυριακή το εμπόδιο της Ίντερ, θα υποχωρήσει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Οι «Βιόλα» μπήκαν από το πρώτο ημίχρονο σε τροχιά νίκης (2-0), ενώ «σφράγισαν» τη νίκη στην επανάληψη με πρωταγωνιστή τον Βλάχοβιτς, ο οποίος αποτελεί μόνιμη απειλή των αντίπαλων εστιών (στις τελευταίες τρεις αναμετρήσεις της Φιορεντίνα έχει σημειώσει 6 γκολ).

Στον αντίποδα, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει προσωρινά σε 3-2, αξιοποιώντας ένα ξέσπασμα του Ιμπραΐμοβιτς (σε πέντε λεπτά σημείωσε δύο γκολ), ενώ στις καθυστερήσεις το αυτογκόλ του Βενούτι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.