Μίλαν και Ίντερ συνέχισαν την προέλασή τους στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Serie A. Οι «ροσονέρι» επικράτησαν 2-1 της Σασουόλο εκτός έδρας ενώ με το ίδιο σκορ οι «νερατζούρι» επιβλήθηκαν της Σπέτσια στο «Σαν Σίρο».

Προτού συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό στο «Μαπέι Στάντιον», ο Ραφαέλ Λεάο έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του Στέφανο Πιόλι. Στο 26’ ο Αλέξις Σέλεμακερς, εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Τεό Ερνάντεζ για το 0-2. Το μόνο που κατάφερε η Σασουόλο ήταν να μειώσει στο φινάλε με τον Ντομένικο Μπεράρντι.

Η Μίλαν διατηρήθηκε ένα βαθμό μπροστά από την Ίντερ του Αντόνιο Κόντε που, σε αντίθεση με τη συμπολίτισσά της, «καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ασράφ Χακίμι στο 51’ έλυσε το γόρδιο δεσμό που είχε στήσει η Σπέτσια, με τον Ρομελού Λουκάκου να ευστοχεί στο 72’ στο πέναλτι που κέρδισε ο Στέφανο Σένσι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Ρομπέρτο Πίκολι.

Στη Σαρδηνία, η Κάλιαρι άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με την Ουντινέζε με ένα τρομερό χτύπημα φάουλ – με το αριστερό – του Μπάμπη Λυκογιάννη. Πάντως, οι «ζέβρες» κατάφεραν να πάρουν το βαθμό της ισοπαλίας χάρη σε γκολ του Κέβιν Λαζάνια πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα.

Εξάλλου, η Μπενεβέντο «βύθισε» ακόμη περισσότερο την Τζένοα κερδίζοντάς τη με 2-0 στο «Τσίρο Βιγορίτο».

Η 13η αγωνιστική:

Φιορεντίνα-Βερόνα 1-1 (19΄ πεν. Βλάοβιτς – 7΄πεν. Βελόσο)

Σαμπντόρια-Κροτόνε 3-1 (26΄ Ντάμσγκααρντ, 36΄ Γιάνκτο, 65΄ Κουαλιαρέλα – 45+1΄ πεν. Σίμι)

Πάρμα-Γιουβέντους 0-4 (23΄ Κουλουσέφσκι, 26΄, 48΄ Ρονάλντο, 85΄ Μοράτα)

Τορίνο-Μπολόνια 1-1 (69΄ Βέρντι – 78΄ Σοριάνο)

Μπενεβέντο-Τζένοα 2-0 (57’ Ινσίνιε, 89’πέν. Σάου)

Κάλιαρι-Ουντινέζε 1-1 (27’ Λυκογιάννης – 57’ Λαζάνια)

Ίντερ-Σπέτσια 2-1 (51’ Χακίμι, 72’πέν. Λουκάκου – 90’+4’ Πίκολι)

Σασουόλο-Μίλαν 1-2 (89’ Μπεράρντι – 1’ Λεάο, 26’ Σέλεμακερς)

Αταλάντα-Ρόμα 19:00

Λάτσιο-Νάπολι 21:45