«Φωτιά» στην κορυφή του ιταλικού πρωταθλήματος έβαλε η Αταλάντα, καθώς νίκησε εύκολα (!) μέσα στο Μιλάνο την πρωτοπόρο της βαθμολογίας, Μίλαν με 3-0, για την 19η αγωνιστική στη Serie A.

Η ομάδα του Γκασπερίνι έδειξε τη δυναμική της, καθώς είχε εξαιρετική απόδοση μέσα στο «Σαν Σίρο» και δεν άφησε στους «ροσονέρι» τα περιθώρια για να αμφισβητήσουν την ανωτερότητά της.

Τη νίκη, όμως, της ομάδας από το Μπέργκαμο δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί η Ίντερ, η οποία έμεινε στο 0-0 στο «Φρίουλι» κόντρα στην Ουντινέζε και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να «πιάσει» τη Μίλαν στην κορυφή της βαθμολογίας, μένοντας δύο βαθμούς πίσω, μετά τη σημερινή ισοπαλία.

Νωρίτερα, η Ρόμα δυσκολεύτηκε, αλλά τελικά λύγισε την αντίσταση της μαχητικής Σπέτσια με 4-3 στη Ρώμη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «Ρωμαίους» ήταν ο Ισπανός φορ, Μπόρχα Μαγιοράλ, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ.

Η Σπέτσια με γκολ του πρώην άσου της ΑΕΚ, Ντάνι Βέρντε, στο 90ο λεπτό ισοφάρισε σε 3-3, αλλά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Πελεγκρίνι χάρισε τη νίκη στους «τζιαλορόσι».