Η Μίλαν πέρασε σαν λαίλαπα από το «Κάρλο Καστελάνι», συντρίβοντας τη γηπεδούχο Έμπολι με 4-2 στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής στη Serie A.

Οι «Ροσονέρι» του Στέφανο Πιόλι εκμεταλλεύτηκαν την εντός έδρας απώλεια της Νάπολι με αντίπαλο τη Σπέτσια κι έμειναν μόνοι στη δεύτερη θέση, μειώνοντας ταυτόχρονα εκ νέου τη διαφορά από την πρωτοπόρο Ίντερ στους 4 βαθμούς.

Τη διαφορά στο παιχνίδι έκανε ο Φρανκ Κεσί, που με δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο έστειλε την ομάδα του στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ. Η Μίλαν βρήκε χώρους στο δεύτερο μισό του αγώνα και με τους Φλορέντσι, Ερνάντες έδωσε εύρος στη νίκη της, πριν μειώσει από τα 11 βήματα ο Πιναμόντι.

Βίοι αντίθετοι, η Νάπολι υπέστη ήττα-σοκ στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» (0-1) από τη Σπέτσια, που μάχεται για να αποφύγει τις τελευταίες θέσεις. Ακόμη χειρότερα, οι «Παρτενοπέι» έχασαν από αυτογκόλ που σημείωσε ο Ζεσούς στο 37ο λεπτό, παρέμειναν στους 39 βαθμούς και αν συνεχίσουν έτσι κινδυνεύουν να χάσουν και την τρίτη θέση.

Η 19η αγωνιστική:

Ουντινέζε-Σαλερνιτάνα Αναβλήθηκε

Τζένοα-Αταλάντα 0-0

Γιουβέντους-Κάλιαρι 2-0 (40΄ Κεν, 83΄ Μπερναρντέσκι)

Σασουόλο-Μπολόνια 0-3 (36΄ Ορσολίνι, 44΄ Χίκι, 90΄+4 Σανταντέρ)

Βενέτσια-Λάτσιο 1-3 (30΄ Φόρτε – 3΄ Πέδρο, 48΄ Ατσέρμπι, 90΄+5 Αλμπέρτο)

Βερόνα-Φιορεντίνα 1-1 (17΄ Λαζάνια – 82΄ Καστροβίλι)

Ίντερ-Τορίνο 1-0 (30΄ Τζέκο)

Ρόμα-Σαμπντόρια 1-1 (72΄ Σομουρόντοφ – 80΄ Γκαμπιαντίνι)

Έμπολι-Μίλαν 2-4 (18΄ Μπαϊραμί, 84΄ πεν. Πιναμόντι – 12΄, 42΄ Κεσί, 63΄ Φλορέντσι, 69΄ Ερνάντες)

Νάπολι-Σπέτσια 0-1 (37΄ αυτ. Ζεσούς)