Με γκολ του Φρανκ Λάμπαρντ στο 73ο λεπτό η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 κόντρα στην Σάντερλαντ, στο παιχνίδι για την 20η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι «πολίτες» με γκολ των Τουρέ (57’) και Γιόβετις (66’) προηγήθηκαν 2-0 και έδειξαν να «καθαρίζουν» το παιχνίδι, όμως οι «μαυρόγατες» ισοφάρισαν! Στο 68’ ο Ρόντγουελ μείωσε, ενώ το 2-2 ήρθε στο 71’ με γκολ του Τζόνσον από την άσπρη βούλα του πέναλτι.

Η… λύτρωση για τους «πολίτες» ήρθε στο 73ο λεπτό, όταν ο Φρανκ Λάμπαρντ σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό 3-2.

Στο «Σεν Μέρι» η Σαουθάμπτον επικράτησε 2-0 της Άρσεναλ. Στο 34’ ο Μανέ άνοιξε το σκορ, ενώ το 2-0 διαμορφώθηκε με γκολ του Τάντιτς στο 56’.

Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να κερδίσει και έμεινε στο 2-2 με τη Λέστερ, στο παιχνίδι που ο Τζέραρντ σκόραρε δύο φορές από την βούλα του πέναλτι.

Η 20η αγωνιστική:

Πέμπτη 1 Ιανουάριου
Στόουκ-Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1 (2′ Σόουκρος – 26′ Φαλκάο)
Άστον Βίλα-Κρίσταλ Πάλας 0-0
Χαλ-Έβερτον 2-0 (33΄ Ελμοχαμαντί, 43′ Γέλαβιτς)
Λίβερπουλ-Λέστερ 2-2 (17′ πεν., 40′ πεν. Τζέραρντ -58′ Νάτζεντ, 60′ Σλουπ)
Μάντσεστερ Σίτι-Σάντερλαντ 3-2 (57′ Τουρέ, 66′ Γιόβετιτς, 73′ Λάμπαρντ-68′ Ρόντγουελ, 71′ πεν. Α. Τζόνσον)
Νιούκαστλ-Μπέρνλι 3-3 (15′ Τέιλορ, 26′ Κόλμπακ, 78′ Σισοκό – 19′ αυτ. Ντουμέτ, 66′ Ινγκς, 86′ Μπόιντ)
ΚΠΡ-Σουόνσι 1-1 (20′ Φερ-90+2′ Μπονί)
Σαουθάμπτον-Άρσεναλ 2-0 (34′ Μανέ, 56′ Τάντιτς)
Γουέστ Χαμ-Γουέστ Μπρομ 1-1 (10′ Σακό-42′ Μπεραχίνο)
19:30 Τότεναμ-Τσέλσι

Επιμέλεια: Ανδρέας Αθανασούλης