Μεγάλη… λαχτάρα πήρε το Σάββατο η Μάντσεστερ Σίτι, καθώς βρέθηκε να χάνει με 1-0 από τη Τσέλντεναμ, η οποία αγωνίζεται στη Ligue 2 (!), αλλά τελικά στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να γυρίσει το ματς και να πάρει τη νίκη με 3-1, παίρνοντας την πρόκριση για τους «16» του κυπέλλου Αγγλίας.

Τα γκολ των «πολιτών» τα πέτυχαν οι Φόντεν (81′), Ζεσούς (84′) και Τόρες (90′).

Νωρίτερα, η Σαουθάμπτον νίκησε στο «Σεντ Μέρις» με 1-0 την κάτοχο του τροπαίου Άρσεναλ, όπου θ’ αντιμετωπίσει τη Γουλβς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε… κατά λάθος ο Γκάμπριελ Μαγκαγιάες (αυτογκόλ) στο 24ο λεπτό.

Από εκεί και πέρα τα φαβορί επιβεβαίωσαν τα προγνωστικά με τη Γουέστ Χαμ να επικρατεί εύκολα της Ντονκάστερ (4-0) και την Μπράιτον να λυγίζει δύσκολα την αντίσταση της Μπλάκπουλ (2-1).

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της φάσης των «32» στο κύπελλο Αγγλίας και τα ζευγάρια στη φάση των «16» έχουν ως εξής: