Η πρώτη μεγάλη έκπληξη της 13ης αγωνιστικής της Πρέμιερ Λιγκ σημειώθηκε στο «Έτιχαντ», όπου η προτελευταία της κατάταξης Γουέστ Μπρομ υποχρέωσε την Μάντσεστερ Σίτι σε εντός έδρας ισοπαλία με σκορ 1-1.

Σε δεύτερο σερί ματς, μετά το 0-0 στο ντέρμπι του Μάντσεστερ με την Γιουνάιτεντ, οι «πολίτες» απέτυχαν να πάρουν τους τρεις βαθμούς, παρότι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Γκουντογκάν. Το αυτογκόλ του Ντίας έμελλε να κρίνει το ματς, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα να κινδυνεύει να μείνει στο -8 από την κορυφή, εφόσον υπάρξει νικητής στο μεγάλο ντέρμπι της Τετάρτης (16/12) ανάμεσα στις συμπρωτοπόρους, Λίβερπουλ και Τότεναμ στο «Άνφιλντ»

Τεράστιο «τρίποντο» με ανατροπή πέτυχε η Γουλβς στο «Μολινό» επί της Τσέλσι με 2-1, στο ματς με το οποίο άνοιξε η «αυλαία» της αγωνιστικής.

Οι «Λύκοι» βρέθηκαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους πίσω στο σκορ από το γκολ του Ζιρού, ωστόσο, δεν το έβαλαν κάτω και αφού ισοφάρισαν με τον Ποντένσε, στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων επέστρεψαν στις νίκες μετά από δύο «κολλητές» ήττες, με το γκολ του Νέτο.

Η Τσέλσι έχασε πολύτιμο έδαφος στην κούρσα του τίτλου, καθώς υπέστη την δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα (προηγήθηκε το 1-0 από την Έβερτον στο Γκούντισον Παρκ») κι έτσι έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει ή, και να πιάσει στην κορυφή τις Τότεναμ και Λίβερπουλ, που κοντράρονται το βράδυ της Τετάρτης (16/12) στο «Ανφιλντ».

Η ομάδα του Φρανκ Λάμπαρντ προηγήθηκε στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους με τον Ζιρού, ωστόσο, απέτυχε να «κλειδώσει» το «τρίποντο» και στο φινάλε το… πλήρωσε.