Η Γουλβς όχι μόνο δεν επέτρεψε στον Πεπ Γκουαρντιόλα να γίνει ο προπονητής που θα φτάσει πιο γρήγορα τις 100 νίκες στην Πρέμιερ Λιγκ, αλλά κατάφερε να φτάσει σε μία επική ανατροπή και να επικρατήσει με 3-2 της Μάντσεστερ Σίτι στο τελευταίο ματς της Boxing Day της Πρέμιερ Λιγκ.

Παρά το γεγονός ότι οι «πολίτες» έμειναν με παίκτη λιγότερο από το 12ο λεπτό, λόγω αποβολής του Έντερσον, προηγήθηκαν 2-0 με ισάριθμα γκολ του Στέρλινγκ. Μέσα σε 35 λεπτά οι «λύκοι» έφεραν τα πάνω και με τρία γκολ έφτασαν στην τεράστια ανατροπή και στη νίκη με 3-2!

Η Σίτι έμεινε στο -14 από την Λίβερπουλ και στο -1 από την δεύτερη Λέστερ, ενώ η Γουλβς απέχει δύο βαθμούς από την 4η προνομιούχο θέση που δίνει «εισιτήριο» για το Champions League της νέας περιόδου.

Η 19η αγωνιστική:

Τότεναμ-Μπράιτον 2-1 (53` Κέιν, 72` Άλι – 37` Γουέμπστερ)

Μπόρνμουθ-Άρσεναλ 1-1 (35΄ Γκόσλινγκ – 64΄ Ομπαμεγιάνγκ)

Άστον Βίλα-Νόριτς 1-0 (64΄ Χουριχέιν)

Τσέλσι-Σαουθάμπτον 0-2 (31΄ Ομπαφέμι, 73΄ Ρέντμοντ)

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ 2-1 (68΄ Κουγιατέ, 90΄ Αγιού – 57΄ Σνόντγκρας)

Έβερτον-Μπέρνλι 1-0 (80΄ Κάλβερτ-Λιούιν)

Σέφιλντ Γιουν.-Γουότφορντ 1-1 (36΄ πεν. Νόργουντ – 27΄ Ντεουλοφέου)

Μάντσεστερ Γ.-Νιούκαστλ 4-1 (24΄,51΄ Μαρσιάλ, 36΄ Γκρίνγουντ, 41΄ Ράσφορντ – 17΄ Λόνγκσταφ)

Λέστερ-Λίβερπουλ 0-4 (31΄,74΄ Φιρμίνο, 71΄πεν. Μίλνερ, 78΄ Αλεξάντερ-Αρνολντ)

Γουλβς-Μάντσεστερ Σίτι 3-2 (55΄ Τραορέ, 85΄ Χιμένες, 90΄ Ντόχερτι – 25΄, 50΄ Στέρλινγκ)