Το γκολ του Κέβιν ντε Μπρόινε έκανε τη διαφορά στο ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στη Μάντσεστερ Σίτι και την Τσέλσι.

Οι «πολίτες» επικράτησαν 1-0 των «μπλε» στο «Έτιχαντ» για την 22η αγωνιστική της Premier League, κι έτσι, ξεφεύγοντας 13 ολόκληρους βαθμούς από την αντίπαλό τους, έκαναν άλμα τίτλου.

Σε ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση, ταχύτητα και μονομαχίες, η Μάντσεστερ Σίτι είχε την κατοχή της μπάλας, με την Τσέλσι να ψάχνει το γκολ στις αντεπιθέσεις.

Σε μια από αυτές, στο 14’, ο Ρομέλου Λουκάκου έκανε κάκιστη τελική πάσα χάνοντας σημαντική ευκαιρία για τους Λονδρέζους. Η σπουδαιότερη φάση του πρώτου μέρους ανήκε στους «πολίτες». Στο 39’, ο Ματέο Κόβασιτς έκανε λάθος πιεζόμενος, η μπάλα έφτασε στον Τζακ Γκρίλις, αλλά το πλασέ του έδιωξε σε κόρνερ με το απλωμένο πόδι του ο Κέπα Αραθαμπαλάγκα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν η σειρά του Έντερσον να πραγματοποιήσει εξαιρετική επέμβαση στο πλασέ του Λουκάκου που έφυγε μόνος του μετά την κάθετη πάσα του Κόβασιτς.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα πήρε και πάλι τα ηνία του αγώνα. Στο 63’ το φάουλ του Ντε Μπρόινε βρήκε σε ετοιμότητα τον Κέπα ενώ στο 68’ το διαγώνιο σουτ του Ραχίμ Στέρλινγκ πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας του Ισπανού τερματοφύλακα της Τσέλσι.

Ο Κέπα πάντως δεν μπόρεσε να κάνει, όμως, τίποτα στο υπέροχο, φαλτσαριστό σουτ με το δεξί του Ντε Μπρόινε δύο λεπτά αργότερα. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Τόμας Τούχελ, το πέμπτο γκολ του Βέλγου μεσοεπιθετικού απέναντι στην παλιά του ομάδα, ήταν αυτό που έκρινε την αναμέτρηση.