Με πέναλτι του Χάαλαντ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Φούλαμ την οποία κέρδισε με 2-1 σε αναμέτρηση για την 15η ημέρα της Premier League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον Άλβαρεζ αλλά έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κανσέλο στο 26΄, καθώς ο Πορτογάλος ανέτρεψε τον Γουίλσον μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Περέιρα στο 28΄ και η Φούλαμ έδειχνε ικανή να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Έτιχαντ».

Όμως στις καθυστερήσεις ο Ρόμπινσον ανέτρεψε τον Ντε Μπρόινε στην περιοχή και ο Χάαλαντ με το 18ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Μεγάλη ανατροπή πραγματοποιήθηκε στο Λιντς, όπου η τοπική ομάδα αν και προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, βρέθηκε να χάνει από την Μπόρνμουθ με 3-1. Τελικά τρία τέρματα των γηπεδούχων στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα έδωσαν τη νίκη στα «παγόνια» με 4-3.

Ανατροπή διεξήχθη και στο «Μολινό» όπου οι γηπεδούχοι Γουλβς προηγήθηκαν με 2-1 απέναντι στην Μπράιτον αλλά οι «γλάροι» κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης (3-2).

Τέλος ισόπαλος 2-2 έληξε ο αγώνας της Νότιγχαμ Φόρεστ με την Μπρέντφορντ στο «Σίτι Γκράουντ» με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με αυτογκόλ του Ζάνκα

Η 15η αγωνιστική:

Λιντς-Μπόρνμουθ 4-3 (3΄ πεν. Ροντρίγκο, 60΄ Γκρίνγουντ, 68΄ Κούπερ, 84΄ Σάμερβιλ – 7΄ Ταβερνιέ, 19΄ Μπιλινγκ, 48΄ Σολάνκε)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 2-1 (16΄ Αλβαρεζ, +90΄ πεν. Χάαλαντ – 28΄ πεν. Περέιρα)

Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπρέντφορντ 2-2 (20΄ Γκιμπς-Γουάιτ, +90΄αυτ. Ζανκα – 45΄ πεν. Μπομό, 75΄ Βισα)

Γουλβς-Μπράιτον 2-3 (13΄ Γκεντες, 34΄ πεν. Νεβες – 10΄ Λαλάνα, 44΄ Μιτομα, 84΄ Γκρος)

Έβερτον-Λέστερ έναρξη 19:30