Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψε η Μάντσεστερ Σίτι το θεωρητικά δύσκολο παιχνίδι της κόντρα στην αξιόμαχη Μπράιτον, καθώς επιβλήθηκε άνετα το Σάββατο με 4-1 των γηπεδούχων, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ήταν απόλυτη κυρίαρχος στο γήπεδο και δεν άφησε κανένα απολύτως περιθώριο στους γηπεδούχους ν’ αντιδράσουν, «καθαρίζοντας» το ματς από το πρώτο μέρος, όπου προηγήθηκε 3-0, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Φιλ Φόντεν (πέτυχε δύο γκολ).

Στην επανάληψη οι «πολίτες» κατέβασαν ταχύτητα και έκαναν συντήρηση δυνάμεων, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 81ο λεπτό με πέναλτι του Αλιστερ και τον Μαχρέζ να διαμορφώνει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.