Το είχε προβλέψει ο Πολ Σκόουλς μετά την αγχωτική νίκη επί της Αταλάντα στο Champions League, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0, αλλά κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή και να νικήσει τελικά με 3-2.

«Αν παίξει έτσι και με τη Λίβερπουλ τότε δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσει το ματς και θα χάσει με μεγάλο σκορ» είχε πει ο παλαίμαχος άσος των «κόκκινων διαβόλων» και σήμερα δικαιώθηκε, αλλά, βέβαια, δεν μπορούσε ούτε ο ίδιος να περιμένει τέτοια συντριβή, καθώς η Λίβερπουλ δεν είναι σε καμιά περίπτωση Αταλάντα και έκανε πάρτι στο «Ολντ Τράφορντ», φθάνοντας στην απίστευτη νίκη με 5-0, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Premier League!

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Γιουνάιτεντ και με τα γκολ των Κεϊτά (5′), Ζότα (14′), αλλά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μοχάμεντ Σαλάχ, που πέτυχε χατ τρικ (38′, 45’+, 50′), «καθάρισε» το ματς από το πρώτο ημίχρονο και έφθασε στην ιστορική νίκη, ανεβαίνοντας στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ένα βαθμό πίσω από την Τσέλσι κι έναν πάνω από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Έγραψε ιστορία ο Σαλάχ

Μάλιστα με τα σημερινά του γκολ ο Αιγύπτιος σούπερ σταρ των «κόκκινων» έγραψε ιστορία, καθώς έφθασε τα 107 γκολ και ξεπέρασε τον θρυλικό Ντιντιέ Ντρογκμπά, που είχε πετύχει 104 τέρματα, στην πρώτη θέση των Αφρικανών σκόρερ όλων των εποχών στο αγγλικό πρωτάθλημα.

Να σημειωθεί πως στο 60ο λεπτό η Γιουνάιτεντ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Πολ Πογκμπά, μετά από σκληρό φάουλ στον Κεϊτά, ο οποίος αποχώρησε από το γήπεδο με φορείο. Σε εκείνο το σημείο οι φίλαθλοι της Μάντσεστερ άρχισαν να φεύγουν μαζικά από το γήπεδο, δείχνοντας έτσι την αντίδραση τους για την ταπεινωτική ήττα της αγαπημένης τους ομάδας και το δρόμο της εξόδου στον Νορβηγό τεχνικό…