Συμπληρώθηκε και… μαθηματικά πλέον η τετράδα των αγγλικών ομάδων που θα λάβουν μέρος στο επόμενο Champions League, καθώς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε… φύλλο και φτερό την (ευρισκόμενη εδώ και καιρό σε κατάσταση «αποσύνθεσης») Τσέλσι και με το εμφατικό 4-1 στο εξ αναβολής παιχνίδι της 32ης αγωνιστικής, έκλεισε θέση για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση, μία αγωνιστική πριν το φινάλε της Premier League.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» τελείωσαν ουσιαστικά το ματς πριν καλά-καλά «ζεσταθούν» οι παίκτες, με το πολύ γρήγορο γκολ του Κασεμίρο μόλις στο 6ο λεπτό. Η Γιουνάιτεντ συνέχισε να χάνει τη μία ευκαιρια πίσω απ’ την άλλη απέναντι στους ημί-διαλυμένους «μπλε», που απλά δεν μπορούσαν να… ακολουθήσουν στον φρενήρη ρυθμό των γηπεδούχων.

Στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου ο Μαρσιάλ «σφράγισε» το τρίποντο για την ομάδα του Έρικ τεν Χάγκ και στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε επίδειξη δύναμης. Στο 73′ ο Φερνάντες με πέναλτι κι ο Ράσφορντ (που επέστρεψε από τον τραυματισμό του) στο 78′ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-0, με το κοινό να ζητάει κι άλλα γκολ.

Στο 89′ ο Ζοάο Φέλιξ σημείωσε το γκολ της τιμής για την Τσέλσι, σε ένα ματς που οι γηπεδούχοι είχαν και τρία δοκάρια και είχαν ως μοναδικό «μελανό» σημείο, τον σοβαρό τραυματισμό του Άντονι στον αστράγαλο (26ο λεπτό), που ενδέχεται να του στερήσει τη συμμετοχή του στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, εναντίον της Μάντσεστερ Σίτι στις 3 Ιουνίου στο Γουέμπλεϊ.